Az Európai Csillagászati Társaság (EAS) idei kongresszusát augusztus 25-30 között tartja Budapesten. Az egy hetes esemény során tizenegy szimpóziumon mintegy négyszáz hazai, európai és tengeren túli csillagász vesz részt, s részben űrkutatási eredményeket is ismertetnek majd.
A minden évben más országban megrendezett konferencia (angol rövidítéssel JENAM) helyszíne az Eötvös Loránd Tudományegyetem lágymányosi új (déli) épülettömbje lesz. A hazai szervezők az Eötvös Loránd Fizikai Társulat és az MTA Konkoly-Thege Miklós Csillagászati Kutatóintézete.
A résztvevők változatos témákban tartanak illetve hallgatnak előadásokat: többek között a 70 éves “születésnapját” ünneplő rádiócsillagászat eredményeiről, a galaxisok dinamikájáról, mágnesesen aktív csillagokról, a csillagok keletkezéséről és fejlődéséről, a bolygórendszerek kialakulásáról és dinamikájáról, gamma-kitörésekről és az ultraibolya csillagászatról. Ez utóbbi két kutatási terület különösen szorosan kapcsolódik az űrkutatáshoz, hiszen a világűrből érkező gamma- és ultraibolya sugárzást a Föld légköre elnyeli, így művelésükhöz általában mesterséges holdakra van szükség.
Újdonság lesz a fiatal európai kutatók számára rendezendő állásbörze. A JENAM hagyományaihoz híven nyilvános előadásra is sor kerül majd – természetesen a rendező ország nyelvén, vagyis ezúttal magyarul. Budapesten augusztus 26-án (kedden) este 7 órakor Kolláth Zoltánnak, a Csillagászati Kutatóintézet munkatársának látványos előadását hallgathatják meg az érdeklődők, “A kozmosz zenéje” címmel. Az előadásra mindenki számára szabad a belépés.
Kapcsolódó linkek:
A budapesti kongresszus honlapja