Május 13-án levetítették az utolsó Enterprise epizódot az Egyesült Államokban, s ezzel véget ért a Star Trek sorozatok története egy jó időre. Nem tudni lesz-e valaha folytatás, de a rajongók mindenesetre reménykednek.
A készítők azért kényszerültek hosszabb szünetre, mert a legújabb film, a Nemezis, és a legfrissebb sorozat, az Enterprise nézettsége is jóval alul maradt a vártnál. Ebből fakadt, hogy az eredetileg hét évadosra tervezett Enterprise csak négy évadot ért meg. A nézettség-csökkenés okairól csak találgatni lehet. Sokan a rossz vetítési időpontokat okolják, mások magát a sorozatot, de az is elképzelhető, hogy az eddigi sorozatok legkedveltebb alakjai – a borgok és a klingonok – kevés szerepeltetése váltotta ki az érdektelenséget.
Az első sorozatot 1966-tól 1969-ig készítették, és ezzel indult útjára a mindmáig megállíthatatlan Star Trek. Az ötletgazda, Gene Roddenberry, mindig is próbált rávilágítani az aktuális kor politikai-, és társadalmi problémáira, például a hidegháborúra és a rasszizmusra. Ez utóbbi elleni tiltakozásul megalkották Uhura figuráját, egy fekete bőrű, magas pozícióban lévő nő alakját, ami akkortájt teljesen szokatlan volt. Sokakat ösztönzött, így az akkor még gyerek Whoopi Goldberget is, aki eldöntötte, hogy színésznő lesz. A sorozat iránti szeretete miatt játszott később Az új generáció című Trek sorozatban. Bár Roddenberry nem érhette meg még a második sorozat befejeztét sem, szellemiségét utódai próbálták megőrizni. Sokszor tartottak görbe tükröt az emberiség elé, kinevettetve saját magunk – kívülről valóban furcsának tűnő – szokásait. Gyakran boncolgattak olyan filozófiai kérdéseket, hogy vajon van-e túlvilág, vagy meddig lehet beleszólása valakinek mások kultúrájába. Egy olyan megnyugtató jövőképet tártak a nézők elé, ahol sok faj él együtt békében, a háborús konfliktusok helyett a diplomácia kap szerepet és mindenki általános jólétben él.
Bárhogy is alakuljon a Star Trek jövője, valamilyen formában mégis tovább fog élni, hiszen a Trek-jelenséghez hozzátartoznak a rajongói klubok, a találkozók, a Star Trek kávézók, és a Klingon Akadémia is, ahol mindenki elsajátíthatja e faj nyelvét és mindezek nem tűnnek el még a közeljövőben. S mikor ismét az újdonság erejével hat majd, talán ismét felbukkannak a képernyőinken a csillaghajók legújabb kalandjai.
Kapcsolódó linkek:
A Magyar Star Trek Klub honlapja
Minden az Űrszekerekről