A növények a súlytalanságban is fejlődnek, de az eddigi mennyiségből még nem laknak jól az űrhajósok. Talán a kisbolygókról származó termőtalaj segíthet az űrkolóniák élelmezési gondjainak megoldásában.
Az 1980-as és 1990-es években szinte minden űrrepülőgépes küldetés programjában szerepeltek növénytermesztési kísérletek. Az eredmények úgy összegezhetők, hogy a növények hajlandóak ugyan növekedni és teremni a súlytalanságban, de küzdenek a körülményekkel, nem érzik jól magukat – akárcsak az emberi szervezet. A növényekben mutációk léptek fel, szokatlan alakú példányok fejlődtek és a magok csíraképtelenek voltak.
Újabban Bratislav Stankovic az ohridi (Macedónia) Tudományos és Műszaki Egyetemről, a madisoni (USA) Wisconsin Egyetemen dolgozó kutatótársaival együtt az ISS fedélzetén a lúdfű (Arabidopsis thaliana) nevű, apró, ehető, virágos növénnyel kísérletezett. Cikküket az Astrobiology folyóiratban publikálták. A zárt rendszerben, pontosan ellenőrzött fizikai körülmények közt végzett termesztés meglepően jó eredményt hozott. A növényeken magok teremtek, amelyek 92%-a kicsírázott, egyesek az ISS-en, mások a Földön. A két csoport viselkedése között nem volt szignifikáns különbség. A Floridai Egyetem kutatói szintén a lúdfűvel kísérleteztek az ISS-en. Ők azt vizsgálták, milyen stratégiát követnek a növények a súlytalansághoz való alkalmazkodás során.
Az ISS-en a növényeket a Földről felvitt talajban termesztik, trágyázásra az űrhajósok életének melléktermékeit használják. A távolabbi jövőben, nagyobb, és növekedni szándékozó kolóniák esetében azonban ez nem járható út, helyben található erőforrásokra kell támaszkodni. Az Apollo program során megpróbáltak a jórészt bazaltból és más vulkáni eredetű anyagokból álló holdi regolitban növényeket termeszteni, de a kísérletek nem voltak elegendőek annak eldöntéséhez, hogy „nagyban” is működhet-e a termesztés. Mások a vulkanikus földi talajokhoz hasonló összetételű, szimulált holdi és marsi talajokban próbálkoztak, ezekben megállapításuk szerint a növények néha még jobban is fejlődtek, mint a gyenge minőségű földi talajokban.
Michael Mautner, az új-zélandi Lincoln Egyetem kutatója a C-típusú, azaz szenes kisbolygókkal próbálkozott. Az ilyen típusú égitestekből származó meteoritok anyagát megőrölte, vizet adott hozzá, és az így előállított talajon ehető növényeket termesztett. Eredményei szerint a kisbolygók sok, a növények számára hasznos tápanyagot tartalmaznak. Mérési eredményeit extrapolálva arra a következtetésre jutott, hogy egy 200 kilométer átmérőjű égitest annyi tápanyagot tartalmaz, amennyi – megfelelő növényeket termesztve rajta – tízezer ember egymilliárd éven át történő ellátását biztosíthatja.
A Nemzetközi Űrállomáson sok más növény mellett salátafélék termesztésével is kísérleteztek. (Kép: NASA)
Érdekességek az űr-háztáji zöldségeskert történetéből: Kapcsolódó cikkek: Kapcsolódó linkek:
– Ed White az első amerikai űrsétára keresztény hite bizonyságául mustármagokat vitt magával.
Stuart Roosa (Apollo–14) 500 különböző növényi mag társaságában keringett a Hold körül. Visszatérése után a magokat ellenőrzött körülmények közt kicsíráztatták, nem találtak eltérést a Földön maradt magoktól.
– Az 1970-es évek elején az oroszok a Szaljut–1-en 72 napig tartottak növényi magokat, amelyek a repülés után kicsíráztak.
– Az 1980-as években az oroszok a Szaljut–7-en salátát termeltek.
– Az űrrepülőgépes küldetések során több tucat növényfajt neveltek a súlytalanságban, többek közt burgonyát, napraforgót, zsázsát, zabot, ananászt és pillangósvirágú növényeket termeltek. Egyes növények gyökere nem megfelelő irányban nőtt.
– Az ISS-en második generációs repcemagokkal kísérleteztek, de a növények nem voltak egészségesek.
– Az ISS fedélzetén jelenleg már nemcsak kísérleti céllal, hanem az űrhajósok étrendjének változatosabbá tétele érdekében kínai káposztát, leveles fehérrépát, salátát, borsót és retket termelnek.
„Zöldségeskert” az űrállomásra
Marsi mezőgazdaság
Jó termőtalaj válhatna a kisbolygók anyagából (New Scientist)