Ahogyan mi láttuk, avagy az első nemzetközi űrrepülés a magyarországi sajtó tükrében.
A cikksorozat megírásához szükséges anyaggyűjtés során fellapoztam az 1975. júliusi Népszabadság napilapokat valamint Élet és Tudomány című folyóiratokat, mert szerettem volna képet kapni arról, hogy milyen fogadtatásban részesült a keleti blokk részét képező, gyakorlatilag szovjet alávetésben lévő Magyarországon az első nemzetközi űrrepülés, amelyben a „nagy testvér”, a „baráti” Szovjetunió játszotta a kulcsszerepet az „ellenség”, az „imperialista” Amerikai Egyesült Államok mellett.
Kijelenthető, hogy az MSZMP hivatalos pártlapja, a Népszabadság nagyon komoly figyelmet szentelt az űrrepülésnek. A Szojuz–Apollóval kapcsolatos híreket objektív, tárgyilagos és minden szempontból jóindulatú hangnemben fogalmazták meg, nem érezhető, hogy a szovjet felet előnyösebb fényben kívánták feltüntetni, amint az amerikai résztvevőket.
„Világ űrhajósai, egyesüljetek!” – avagy a Népszabadság 1975. július 16-i számának címoldala a rakéták indításával.
Az első nemzetközi űrrepülés fontosabb eseményeiről következetesen tudósít az újság, mint például a felszállások előkészületeiről, a két űrhajó startjáról, a sikeres összekapcsolódásról, a program zárásáról, valamint az űrhajósok hazatéréséről. Gyakran előfordultak egész oldalas cikkek is. Fényképek, illetve rajzolt ábrák segítettek az olvasóknak az űrrepülés részleteinek megértésében. Olyan is előfordult, hogy a Tudomány és technika c. rovat részletesen bemutatta az újonnan kifejlesztett összekapcsoló berendezés működését.
Július 19-én pedig „rajzos kommentárt” is közölt a hivatalos pártlap.
A vezető tudományos ismeretterjesztő folyóiratnak tekinthető Élet és Tudomány mindkét, júliusban megjelent száma egy-egy hosszabb tanulmányt közöl az első nemzetközi űrrepülés tudományos részleteiről. Ezen tanulmányok elsősorban ismeretterjesztő célt szolgáltak, leginkább a televízióban és a Népszabadságban megjelent, végeredményben lényegre törő tájékoztatás kiegészítésének tekinthetők, mindamellett, hogy tudományos szempontból önállóan is megállják a helyüket.
Élet és Tudomány, Apollo és Szojuz.
(Folytatjuk!) Kapcsolódó cikkek:
Az első nemzetközi űrrepülés: 40 év távlatából (1. rész)
Az első nemzetközi űrrepülés: 40 év távlatából (2. rész)
Az első nemzetközi űrrepülés: 40 év távlatából (3. rész)
Az első nemzetközi űrrepülés: 40 év távlatából (4. rész)
Az első nemzetközi űrrepülés: 40 év távlatából (6. rész)