A tervek szerint április 28-án, helyi időben reggel 08:00 és 10:00 között, egy szállítórepülőgépről indul az a hordozórakéta, amely a GALEX űrobszervatóriumot állítja pályára. Ha a műhold sikeresen fog működni, pár év múlva jóval többet tudhatunk a csillagok és galaxisok fejlődéséről.
A start előkészítésének végső szakasza április 13-án kezdődött a GALEX (Galaxy Evolution Explorer, vagyis Galaxis-evolúció Felderítő) hordozórakétájának utolsó látványos szerelési mozzanatával. Ez a rakéta jobboldali orrkúp-elemének felszerelése volt.
A GALEX/Pegasus XL űreszköz-együttest a tervezett start előtt négy nappal szállították a Cape Canaveral Légierő Állomásra, majd az L-1011 hordozórepülőgépre illesztették. (A Pegasus XL ugyanis egy olyan rakéta, melyet a repülőgép törzse alól indíthatnak). Ezt egy összetett ellenőrzés, a Rendszerek Kombinált Tesztje követte.
A GALEX, a „Small Explorer” („Kis Felfedező”) program része. Ezt a programot a NASA Goddard Űrközpont irányítja. Az űrobszervatórium műszaki-projektvezetését a Jet Propulsion Laboratory végzi, míg a tudományos célokért a California Institute of Technology (Kaliforniai Műszaki Intézet) felel.
Ha minden a tervek szerint halad, akkor az L-1011 típusú repülőgép jóval 10 000 méter feletti magasságból, a partoktól mintegy 100 km-re indítja el a függesztett hordozóeszközt, amely 11 perccel később, 690 km magas, 29 fok hajlásszögű pályára állítja a csillagászati műholdat. A GALEX a tervek szerint mintegy két éven keresztül, az ultraibolya tartományban fogja térképezni azon egzotikus objektumokat, melyek segíthetnek a csillagok és galaxisok fejlődésének jobb megértésében.
(Apagyi Katinka - Szentpéteri László)