A NASA infravörös űrtávcsövével először sikerült közvetlenül is észlelni két exobolygót.
Amint arról az Origo is beszámolt magyarul, a Spitzert használó csillagászok két csoportja bejelentette, hogy infravörös sugárzása alapján sikerült közvetlenül detektálniuk a HD 209458 jelű csillag bolygóját, illetve a TrES-1 jelű, szintén kb. Jupiter-méretű, de anyacsillagához nagyon közeli pályán keringő bolygót. A HD 209458b-t eredetileg 1999-ben fedezték fel, amint a csillag előtti átvonulása alkalmával apró fényességcsökkenést okozott. Hasonló módszerrel találták 2004-ben a másik objektumot.
Bár napjainkig mintegy 140 olyan bolygóról tudunk, amelyek más csillagok körül keringenek, a felfedezés új korszakot nyithat a kutatásukban. Az új módszer nemcsak erősíti a közvetett bolygókereső eljárások megbízhatóságát, hanem ezentúl direkt módon tanulmányozhatják az exobolygók különféle tulajdonságait (színüket, fényességüket, hőmérsékletüket).
A bolygók infravörös sugárzását a központi csillagétól egy kézenfekvő „trükkel” sikerült elkülöníteni. Két felvétel készült: egy akkor, amikor a bolygók a csillag előtt, egy másik akkor, amikor mögötte (takarásban) haladtak el. A kettő különbsége a bolygóknak tulajdonítható, és kb. 700 Celsius-fokos hőmérsékletről árulkodik.
Kapcsolódó cikkek:
Pokoli világok
Remekül teljesít a Spitzer űrtávcső
Kapcsolódó linkek:
Áttörés az idegen bolygók észlelésében - az Origo cikke
A Naprendszeren kívüli bolygó felfedezéséről a NASA Spitzer-honlapján