...a Merkúr, a Vénusz, a Föld, a Mars, a Jupiter, a Szaturnusz, az Uránusz és a Neptunusz.
A kilencediket, a Plútót ebben a minőségében ezután törölni kell a tankönyvekből. De ezen a meglehetősen formális dolgon kívül természetesen semmi sem változott! A Plútó továbbra is rendkívül izgalmas égitest, 1930-as felfedezése pedig a tudománytörténet egyik legérdekesebb fejezete marad. Csupán arról van szó, hogy helyükre kerültek a dolgok, s bizonyára megszűnik a vita egy tudományos szempontból valójában másodlagos fontosságú kérdésről. Tanulságos párhuzam, hogy felfedezése után, a XIX. század elején a Cerest – az első és legnagyobb kisbolygót a Mars és a Jupiter pályája között – egy ideig szintén bolygónak tartották. Csak később minősítették vissza, miután kiderült, hogy nincs egyedül. Valójában ugyanez történt most a Plútóval.
A Nemzetközi Csillagászati Unió (IAU) tagjai ma délután szavaztak a bolygó hivatalos meghatározását tartalmazó határozati javaslatokról. A másfél órás procedúra délután 4 után ért véget. Mint az várható volt, lényegében átment az elmúlt két hét során kidolgozott kompromisszumos szövegezés. Az eredmény röviden: a Naprendszerben nyolc bolygó van. (A legújabb javaslatok szövegét reggeli cikkünkben, az előzményeket a múlt héten részletesen ismertettük - ld. a lenti első ill. második linket.)
A köldöttek nagy töbséggel támogatták az 5A jelű javaslatot, amely a nyolc bolygó mellet bevezeti a törpebolygók, illetve az egyéb kis égitestek kategóriáit. Szintén meggyőző többség szavazott az 5B javaslat ellen, vagyis a bolygók elé nem illesztik a „klasszikus” jelzőt. Kevésbé meggyőzően, de átment a 6A javaslat, amely a törpebolygók között megkülönbözteti a Plútó típusúakat. A 6B javaslatra szavazókat is egyenként meg kellett számlálni: a döntetlenközeli szoros „nem” eredmény szerint az új kategória elnevezését későbbre hagyják... (Vagyis egyelőre nem kell gondolkodni a plutonian objects angol kifejezés hivatalos magyar megfelelőjén.)
Kapcsolódó cikkek:
Bolygóügyi fejlemények: nekünk nyolc!
Mit nevezzünk bolygónak?