Az amerikai űrhivatal 2017-ig embereket küldene a Holdra, később a Marsa is. Egy friss felmérés szerint azonban a tizen- és huszonévesek feltűnően közömbösek eziránt.
A NASA számára már csak azért is fontos az érdeklődés felmérése, mert több évtizedes programról lévén szó, a mostani fiatal generációból kerülnek ki az akkori adófizető állampolgárok.
A közvéleményt egy houstoni cég szondázta 2004-ben és 2006-ban, s az eredmény igencsak lehangoló. A 18-25 éves amerikai korosztály közömbösen ítéli meg az emberes űrrepüléseket.
Michael Griffin, a NASA vezetője mégis úgy véli, hogy a közvéleményt még mindig jobban foglalkoztatják majd a Holdra és a Marsa induló űrhajók, mint az alacsony Föld körüli pályára ingázó, 2010-ig a forgalomból kivonandó űrrepülőgépek. Szerinte a most elveszni látszó érdeklődés könnyen visszaszerezhető. Az űrhivatal hagyományosan erős kommunikációs részlegei ezért igyekeznek is tenni valamit. Egy októberi konferencián konkrét ötletek is szóba kerültek, például a modern internetes média felhasználása, hírességek (színészek, zenészek) személyes megnyerése az ügy számára, a fiatalokat megszólító tömegkommunikációs eszközökkel való együttműködés, sporteseményekhez, mozifilmekhez való kapcsolódás. Az is felmerült, hogy az Orion űrhajó kijelölt utasait minél korábban nevezzék meg, hogy azután a média segítségével valódi személyiségek „adhassák el” az elvont célokat a publikumnak.
Kapcsolódó cikkek:
Hivatalosan is megvan a név: Orion
Új holdűrhajó születik (1. rész)
Új holdűrhajó születik (2. rész)
Kapcsolódó linkek:
NASA közvélemény-kutatás a fiatalok körében (Space.com)