Landsat műholdfelvételek felhasználásával elkészült az Antarktisz eddigi legjobb felbontású mozaikképe.
A távoli, rideg kontinens mindig is kihívást jelentett az oda utazó felfedezőknek vagy az ott dolgozó kutatóknak. A távérzékelők ezért azon igyekeznek, hogy egyre jobb műholdas képeket készítsenek a Déli-sarkvidékről. Ezzel egyrészt segítik a helyszínen dolgozókat, másrészt lehetőséget teremtenek a földrész jobb megismerésére – biztonságosabb távolságból is.
A napokban – a 2007-2008-ra meghirdetett nemzetközi poláris év keretében – nyilvánosságra hozták a legújabb műholdas mozaikot. A LIMA (Landsat Image Mosaic of Antarctica) rövidítésű szolgáltatás képeinek pixelmérete a felszínen 15 méteres. Létrehozói a NASA, az Amerikai Geológiai Szolgálat (U.S. Geological Survey, USGS) és a Brit Antarktiszi Szolgálat (British Antarctic Survey). A LIMA 1999 decembere és 2001 vége között készült több mint ezer Landsat műholdfelvételből állt össze.
A Ferrar-gleccser környéke. (Kép: NASA Scientific Visualization Studio, GSFC)
Az itt bemutatott részlet a Ferrar-gleccser környezetét ábrázolja. A térhatású megjelenés kedvéért a műholdfelvételt és a digitális felszínmodellt kombinálták. A nézőpont olyan, mintha a terepet a Ross-tenger irányából néznénk. (Ezen a környéken van az 1956 óta folyamatosan működő amerikai antarktiszi kutatóállomás, McMurdo.) Sokan hiszik, hogy a Déli-sarkvidéket teljes egészében hó borítja. Ez azonban nem igaz; vannak olyan helyek – mint a képen látható sötétszürke felszínű völgyek –, ahonan az állandóan fújó szél kisöpri a havat.
Ugyanennek a területnek a tágabb környezete „felülnézetben”, ahogy a Landsat-7 látta. (Kép: USGS)
A LIMA létrehozása előtt a MOA (MODIS Mosaic of Antarctica) volt a legjobb felbontású antarktiszi űrfelvétel-mozaik (150 méter/pixel). Mivel a Landsat-képekkel közvetlenül a pólus környékét nem tudják lefedni, a MOA továbbra is fontos marad.
Kapcsolódó cikkek: Kapcsolódó linkek:
A sarkvidéki kutatások éve(i)
LIMA (Landsat Image Mosaic of Antarctica)
A Ferrar-gleccser környékéről (NASA)