Igen valószínűtlen, de hátha... A kutatók izgatottan várják, hogy január 30-án eltalálja-e a szomszéd bolygót a 2007 WD5 jelű kis égitest.
A jelenlegi számítások szerint a „találkozásnak” az esélye 1:75 (ami a később pontosodó pozíciómérések alapján bizonyára még rosszabb is lesz). Mindenesetre ez még mindig elég nagy érték ahhoz, hogy a kutatókat izgalomba hozza. (A Földet megközelítő kisbolygók esetén általában sok nagyságrenddel kisebb valószínűségekkel kalkulálnak. Ráadásul a Mars esetében félelemre sincs ok.)
A Marsot igencsak megközelítő égitestet novemberben fedezték fel. Mérete hasonló lehet, mint azé, amely Szibériában 1908-ban 60 millió fát tartolt le egy 15 megatonnás bomba robbanásával megegyező energia felszabadulása nyomán (Tunguz-esemény). A 2007 WD5 jelenleg félúton található a Föld és a Mars között. Ha pályája úgy alakul, hogy mégis becsapódna a Mars felszínébe, az esemény az ottani egyenlítő környékén történne. A hely viszonylag közel lenne a 2004 óta ott dolgozó Opportunity marsjáró állomáshelyéhez (bár elég messze ahhoz, hogy az űreszközben bármilyen kárt okozhatna). A feltételezett becsapódás egy, az arizonai meteorkráterhez hasonló méretű sebet üthetne a Mars felszínén.
Kapcsolódó cikkek:
Apophis – egy becsapó(dáso)s sajtóhír margójára (1. rész)
Apophis – egy becsapó(dáso)s sajtóhír margójára (2. rész)
Apophis – egy becsapó(dáso)s sajtóhír margójára (3. rész)
Kapcsolódó linkek:
Hamarosan kisbolygó csapódhat a Marsba? (Space.com)