Az amerikai űrhivatal részvételével olyan könyvet adtak ki, amelynek segítségével a vakok és gyengénlátók is átélhetnek valamit az űrtácsövek gyönyörű felvételei nyújtotta élményből.
A január közepén bemutatott 60 oldalas kötet a szó szoros értelmében kézzel fogható közelségbe hozza az égitesteket. A kötet 28 képet és részletes leírásukat tartalmazza. A szövegeket a vakok és a gyengén, de valamit látók kedvéért Braille-írással és nagyméretű betűkkel is feltüntették. A képek „kódolásához”, a színek és a formák visszaadásához domborítást, tapintható mintázatokat, a vonalaknak és az alakzatoknak a lap síkjából való kiemelését használják. A csillagok, csillagközi anyagfelhők, galaxisok felvételei a NASA nagy űrobszervatóriumainak – a Hubble-űrtávcsőnek, a Chandra- és Spitzer-teleszkópoknak –, valamint földi távcsöveknek az adatai alapján készültek. Magukat az űrtávcsöveket is bemutatják a kötetben.
Egy oldal az Egyesült Államokban kiadott könyvből: Érintsd meg a láthatatlan égboltot. (Kép: NASA)
Valójában egy kicsit mindannyian „vakok” vagyunk az égbolt számos csodáját felfedezni. Hiszen az általunk, jól látók által megszokott szép, színes képek sem azt mutatják, amit szabad szemmel az égen megfigyelhetnénk. Ennek több oka is van. Egyrészt az emberi szem csak az elektromágneses sugárzás egy igen szűk tartományában érzékeny, a rádió-, infravörös, ibolyántúli, röntgen- és gammasugarakat csak csillagászati műszereinkkel tudjuk érzékelni. Másrészt a képeken látható égitestek legtöbbször nagyon halványak, a megjelenített finom részletek ezért hosszú expozíciós idő után tűnnek fel. Harmadrészt a képek színei sem valódiak: a látvány jobb kiemelése érdekében a különböző hullámhosszakon mért adatokat más-más „hamis”, de általunk érzékelhető színeknek feletetik meg. Mindezt úgy teszik, hogy a korábban nyilvánosságra hozott képekkel kialakított, már bevált színvilágba illeszkedjenek az újabbak is.
Kapcsolódó linkek:
A vakok számára készült könyv bemutatójáról (NASA)