A Holdra visszatérő űrhajósok bázisának elektromos energiára is szüksége lesz. Az ellátás biztosítására egy miniatűr nukleáris erőmű lehetősége is számításba jöhet.
A NASA Glenn Űrközpontjának (Cleveland, Ohio) mérnökei szerint a reaktor folyamatosan 40 kilowatt elektromos teljesítményt tudna produkálni. Összehasonlításul: ez a Földön kb. 8 amerikai háztartás ellátására volna elegendő, a Holdon építendő bázis számára pedig bőven megfelelő volna. A működés lényege: az uránium atommagok hasadásakor keletkező hőt kell elektromos energiává átalakítani. A megoldás előnye, hogy a mostoha holdi körülmények közt is állandó, megbízható energiaforrással szolgálna, nem kellene csupán a változó napenergiára hagyatkozni.
A Holdra tervezett, maghasadáson alapuló energiatermelő egység. Az atomreaktor a felszín alatt beásva, a hőt elektromos energiává alakító „torony” fölötte, a megmaradó fölösleges hőt kisugárzó radiátor legfelül. A holdi talajjal a sugárzás árnyékolása megoldható. (Fantáziakép: NASA)
A fejlesztőmunka jelenlegi fázisában a rendszer működőképességének földi demonstrálására készülnek, egyelőre nem nukleáris energiaforrással. A cél, hogy a jövő évtized elejére – amikor a NASA majd meghozza a végső döntést a holdbázis energiaellátó rendszeréről – egy kész, működőképes alternatívával tudjanak szolgálni. A rendszer a távolabbi jövőben a Marson is alkalmazható lenne. Az űr-atomerőmű sokban különbözik a földi erőművektől. A mérete mindössze egy irodai papírkosáréhoz hasonlítható, s természetesen a teljesítménye is sokkal kisebb.
Kapcsolódó linkek:
Maghasadásból energia a Holdon (NASA)