A Chandra-röntgenműhold lélegzetelállító felvételt készített a Tejútrendszer galaktikus központjáról, feltárva galaxisunk szívét, annak komplex valójában.
A Chandra-űrtávcsőnek a galaktikus központi vidéket bemutató felvételén kombinálva látható az alacsony (piros), közepes (zöld) és nagy energiájú (kék) röntgensugárzás. (Kép: NASA / CXC / U. Mass. / D. Wang et al.)
A képet 88 megfigyelés anyagából állították össze. A csillagok különböző fejlődési állapotban láthatóak, a nagy tömegű, fényes fiatal csillagok sokaságától a halott csillagok robbanásáig. Ezek jól megférnek egymás mellett a nagytömegű fekete lyuk, ismert nevén a Sagittarius A* (Sgr A*) zsúfolt és barátságtalan környezetében. Galaxisunk központi vidékét vastag por és gáz takarja el, mely megakadályozza az látható tartományba eső fény kijutását. Viszont a röntgensugárzás áthatol a porból és gázból álló vastag takarórétegen, ezért a Chandra jelentős szerepet tölt be galaxisunk központi vidékének megismerésében.
Diffúz röntgenfénylés figyelhető meg a képen, melyet a fiatal csillagok szele – a megfigyelések szerint itt a leggyakoribbak galaxisunkban –, halott csillagok robbanása és a Sgr A*-ból kilövellő kifújások fűtenek fel millió K-es hőmérsékletre. A Chandra és más röntgenteleszkópok adatai szerint egy hatalmas röntgenkitörés játszódott le a központi fekete lyuknál, valamikor az elmúlt 300 esztendő során.
Az Sgr A* szűkebb környezete is számos rejtélyes röntgen-filamentumot tartalmaz. A szálak egy részéről azt gondolják, hogy gigászi mágneses struktúrák, amik nagy energiájú elektronok áramával hatnak kölcsön, melyeket gyorsan forgó neutroncsillagok bocsátanak ki.
A területen mindenütt szétszórva, százával figyelhetők meg röntgen pontforrások. Ezeket normál csillagok hozzák létre, melyek anyagot adnak át olyan kompakt csillagmaradványoknak, melyek elérték fejlődési fázisuk végét, mint fehér törpék, neutroncsillagok vagy fekete lyukak.
A fenti „panorámaképet” négy részletben, felnagyított és feliratozott változatban is bemutatjuk.
Kapcsolódó linkek:
A Chandra képe a Tejútrendszer centrumáról (Astronomy Now)