A NASA dolgozik 2007-ben indított, a Vesta és a Ceres felé tartó űrszondája, a Dawn hibájának elemzésén.
A probléma június 17-én lépett fel, amikor az űreszköz térbeli irányának tartásáért felelős fedélzeti rendszer egy része leállt. A négy lendkerék közül egy nem működik, miután rendellenesen nagy súrlódást észleltek nála az érzékelők s így automatikusan lekapcsolták.
A Dawn 2011-12 során a Vesta kisbolygót, utána 2015-ben a Ceres törpebolygót vizsgálja közelről. A mostani meghibásodás nem jelenti azt, hogy a megközelítések menetrendjét meg kellene változtatni. Az amerikai űrhivatal szakemberei egyelőre az alkatrész hiányának hosszú távú hatását elemzik, miközben folytatják a tervezett műveleteket az űrszondával.
Az ionhajtóművel működő Dawn. (Fantáziakép: NASA / JPL)
A négy lendkerék közül általában három üzemel egy adott pillanatban. A forgási sebességük alkalmas megválasztásával az űrszonda testét a tér mindhárom irányában stabilan tudják tartani, vagy a kívánt mértékben elfordítani. A Dawn esetében korábban már mind a négy kereket működésbe hozták. Az űreszköz 2007 szeptembere óta eddig 342 millió km-t utazott, és még 30 millió km van hátra, hogy 2011 augusztusára elérjen a Vesta közelébe.
Kapcsolódó cikkek: Kapcsolódó linkek:
Startra kész a kisbolygókutató szonda
Végre úton a Dawn
A Marshoz közelít a Dawn
Leállt a Dawn egyik lendkereke (Space.com)