Egy csillag körüli por- és törmelékkorong csupán néhány év leforgása alatt egyszerűen eltűnt. Egyelőre nincs rá épkézláb magyarázat.
A TYC 8241 2652 jelű fiatal csillag körül még 1983-ban, az úttörő eredményeket hozó IRAS infravörös űrtávcső segítségével fedezték fel a törmelékkorongot alkotó anyag jellegzetes sugárzását. Az azóta eltelt több mint negyedszázad alatt számos földi és űrcsillagászati műszerrel figyelték meg a korai Naprendszer analógiájaként is felfogható rendszert. A TYC 8241 2652 tőlünk 450 fényévre található, a Kentaur csillagkép irányában látszik. A csillag csupán mintegy 10 millió éves, olyan, mint amilyen a mi Napunk lehetett fiatal korában. Legutóbb két és fél évvel ezelőtt vizsgálták infravörösben, s a korong akkor még rendben megvolt... A mostani felfedezésről a Nature folyóiratban számoltak be a csillagászok, akik sokáig meg voltak győződve róla, hogy mérési hiba történt, annyira valószerűtlennek tűnt az egész. De a Déli Gemini teleszkóppal két hónapja kapott eredményt – a porkorong eltűnését – azóta már új mérésekkel is megerősítették.
Ilyen volt – ilyen lett. A fantáziaképek egyike a TYC 8241 2652 környezetét ábrázolja, még a kőzetbolygók kialakulását kísérő törmelékkoronggal. Az alsó képen – ahogy a friss infravörös mérések sugallják – már nincs meg a korong. Akkora mennyiségű anyagról van szó, amely kitöltené a belső Naprendszert. (Képek: Gemini Observatory / AURA / Lynette Cook)
Bár a kutatók egy sor ötlettel előálltak, hogy miképp „szívódhat fel” egy csillag körüli törmelékkorong ilyen rövid, csillagászati skálán mérve szempillantásnyi idő alatt, egyelőre maguk sem gondolják, hogy végleges magyarázattal tudnak szolgálni a furcsa jelenségre. Annyi bizonyos, hogy az új felfedezés alapjaiban változtathatja meg a fiatal csillagok körüli korongokkal, valamint a bolygórendszerek kialakulásával foglalkozó elméleteket. Hasonló korongokkal rendelkező fiatal csillagokat százszámra ismernek, de eddig, az IRAS első felfedezései óta eltelt közel harminc évben még egyiknél sem figyeltek fel a korong eltűnésére. A por jellegzetes infravörös (hő)sugárzása onnan ered, hogy az anyag elnyeli a csillag fényét, majd az energiát ebben a tartományban bocsátja ki. Maga a TYC 8241 2652 jelű csillag a mérések szerint nem ment át semmilyen feltűnő változáson, nem produkált kitörést az elmúlt évek során.
Kapcsolódó cikkek: Kapcsolódó linkek:
Születő bolygórendszerek lencsevégen
Exo-Kuiper-övet fényképezett a Hubble
Egy formálódó, fiatal bolygórendszer
Kitörések tüzében keletkeztek az üstökösök kristályai
Felnyitotta szemeit az ALMA
Egy kis infravörös csillagászat (2. rész): Az IRAS
A TYC 8241 2652 törmelékkorongjának eltűnése (Gemini Observatory)