Egy hatalmas elliptikus és egy hozzá közeli, kisebb spirálgalaxis a Hubble felvételén.
Az Arp 116 a Hubble-űrtávcső Advanced Camera for Surveys (ACS) és Wide Field and Planetary Camera-2 (WFPC-2) műszereivel készült felvételek kombinációjával előállított képen. (Kép: NASA / ESA / Hubble Heritage (STScI/AURA) / ESA/Hubble Collaboration)
Két igazán különböző, a jelek szerint mégis összetartozó galaxis látható a fenti felvételen. A pár katalógusjele Arp 116, és a Virgo halmazban található. A kép közepét elfoglaló óriási elliptikus galaxis (saját nevén M60 vagy NGC 4649, tőlünk mért távolsága mintegy 54 millió fényév) és a mellette látszó spirális (NGC 4647, tőlünk 63 millió fényévre) nem csak közel azonos irányban látszódnak, de a valóságban is egymás viszonylagos közelében vannak. Sokáig ez nem volt egyértelmű a csillagászok számára, de a Hubble-űrtávcső érzékeny felvételein végül sikerült megtalálni a kölcsönható galaxisokra utaló jeleket, az árapály keltette aktív csillagkeletkezési területeket.
Az M60 a több mint 1300 kisebb-nagyobb galaxist számláló Virgo halmaz harmadik legfényesebb tagja. Átmérője 120 ezer fényév. Közepében a legújabb mérések szerint egy 4,5 milliárd (4,5×109) naptömeggel egyenértékű fekete lyuk található. Az egész galaxis jóval nagyobb, úgy egybillió (1012) naptömegnyi lehet. A közel a forgástengelye irányából, „felülről” látható NGC 4647 kiterjedése mintegy kétharmada elliptikus szomszédjáénak, a tömege pedig még annál is kisebb. Az NGC 4647 nagyjából a mi Tejútrendszerünkkel esik egy méretkategóriába.
Kapcsolódó cikkek: Kapcsolódó linkek:
Nagykorú lett a Hubble
Hubble-kép közkívánatra
Fekete lyuk tömegének meghatározása a Chandra- röntgenteleszkóppal
Furcsa galaxispár a Hubble képén (Hubblesite.org)