2012-ben megkezdi működését az Európai Űrügynökség (ESA) legújabb, 35 m-es átmérőjű rádióteleszkóppal felszerelt követőállomása Argentínában.
A kedvező földrajzi elhelyezkedésű állomás fontos kiegészítője lesz az ESA már meglevő követőállomás-hálózatának. Hamarosan olyan űreszközök adatainak vételébe kapcsolódik be, mint a már régóta működő Mars Express, Venus Express, Rosetta, vagy a Hershel- és Planck-űrtávcsövek. A jövőbeli küldetések közt említendő a 2013-ban startoló Gaia, valamint a BepiColombo, ExoMars, Solar Orbiter és JUICE. A Föld forgása miatt célszerű, hogy egy űrügynökség földrajzi hosszúság szerint egyenletesen elosztott helyeken építsen ki követőállomásokat, hiszen csak így biztosítható a megszakítás nélküli kommunikáció a Földtől távoli, bolygóközi űreszközökkel. Az amerikai NASA erre a célra a DSN (Deep Space Network) három állomását tartja fenn, Kaliforniában, Ausztráliában és Spanyolországban. Alkalomadtán az űrügynökségek természetesen ki is segítik egymást földi állomásokkal.
Az ESA épülő új követőállomása (DSA 3, Deep Space Antenna 3) egy esti felvételen, idén márciusban, nem sokkal a 600 tonnás antennaszerkezet felhelyezése után. (Kép: ESA)
Az Argentínában, Malargüe városa közelében, 1,5 km-es tengerszint feletti magasságban felállított új antenna mérete nem vetekszik a DSN legnagyobb, 70 m-es tányérjaiéval. Korszerű felszerelése, hűtött vevőberendezései azonban érzékennyé teszik. De az európaiaknak egyelőre nincsenek is olyan messzire jutott űrszondáik, mint az amerikaiaknak. Viszont az új állomással az ESA számára is teljes lesz a lefedettség. A már megépített és működő állomások (Cebreros, Spanyolország és New Norcia, Ausztrália) megfelelő megválasztásával szükség esetén, a kritikus műveleteknél folyamatos adatkapcsolatot tudnak tartani űreszközeikkel, bárhová forduljon is éppen a Föld.
Malargüe állomás hivatalos avatása még az idén, a szolgálatszerű működés 2013 elejétől várható.
Kapcsolódó cikkek: Kapcsolódó linkek:
Az ESA új követőállomása Spanyolországban
Hazamobilozott a Herschel
Malargüe, DSA 3 (ESA)
Átadás előtt az ESA új követőállomása Argentínában (ESA)