A Mars északi sarkvidékén található, 5 km átmérőjű kráter belseje és környéke az amerikai Mars Reconnaissance Orbiter szonda felvételén.
Az idős kráter belsejében levő üledék számtalanszor végigment már a megfagyás és felolvadás monoton éves ciklusán. Ennek nyoma a sokszögletű (poligonális) mintázat, ami magas szélességeken nem ritkaság a Marson, sőt a Földön sem. A repedéseket a talajban levő, megolvadó majd újrafagyó jég térfogatának változásai idézik elő. A képen látható esetben azonban különösen látványos a folyamat eredménye. A repedéseket fehér színével kiemeli a mélyükben megülő jég.
A felvételt 2015. szeptember 20-án készítette a Mars Reconnaissance Orbiter (MRO) űrszonda HiRISE (High-Resolution Imaging Science Experiment) kamerája, vörös színszűrővel, alig több mint 300 km magasságból. Az MRO 2005 augusztusában indult és 2006 márciusban érkezett a vörös bolygóhoz – így hamarosan marsi munkájának tízéves évfordulóját ünnepelhetjük. (Kép: NASA / JPL-Caltech / University of Arizona)
A kráterben a peremhez közeli terület és a belső rész eltérő jellegzetességeket mutat. Kívül a sokszögek a perem vonalát követő gyűrű alakban sorakoznak, területük kisebb, alakjuk négyzetesebb. A kráter közepe felé már nem érződik a perem vonalának hatása, s nagyobb kiterjedésű alakzatokat látunk. A jellegzetes poligonok belsejébe nagyítva kisebb repedések által határolt poligonok tűnnek fel, azokon belül még kisebbek – az egész mintázatnak fraktálszerű megjelenést adva.
A felső, nagyobb területet ábrázoló kép tanúsága szerint a kráterbelsőéhez hasonló jellegű, de finomabb sokszögű mintázat jellemző a krátert körülvevő marsi felszínre is. Kapcsolódó cikkek: Kapcsolódó linkek:
Az MRO első felvételei a Marsról
Nagyfelbontású képek a Marsról
MRO: az első két év vége
Marsi „műalkotások”
Egyelőre „száraz” a Mars
Legyen Ön is Mars-kutató!
A fagy által formált tájkép a Marson (University of Arizona)