A Hubble-űrtávcső felvétele a spirálgalaxisról.
Ismereteink szerint a lokális Univerzum 60%-a spirálgalaxisokból és irreguláris galaxisokból épül fel. Nagy számuk ellenére minden spirálgalaxis egyedi, pont mint a hópelyhek, nincs köztük két egyforma. Ezt támasztja alá a Hubble-űrteleszkóp által megörökített, korongjáról látott spirálgalaxis is, az NGC 6814, amelynek fényes magja és látványosan csavarodó spirálkarjai vannak. Körülöttük lenyűgöző mintázatot rajzol ki a sötét por.
Az NGC 6814 jelű spirálgalaxis tőlünk 74,4 millió fényévre található, a Sas (Aquila) csillagkép irányában. (Kép: NASA / ESA / Judy Schmidt)
Az NGC 6814 rendkívül fényes magja arról árulkodik, hogy a galaxis feltehetően egy Seyfert-galaxis. Ezeknek a galaxisok nagyon aktív a magjuk, amely erős sugárzást bocsát ki. Az NGC 6814 fénylő „szíve” egy rendkívül változékony, röntgensugárzást kibocsátó forrás. A tudósok azt feltételezik, hogy egy szupernagy tömegű fekete lyuk található benne, amelynek tömege a Napénak 18 milliószorosa.
Az NGC 6814 egy igen aktív galaxis, spirálkarjai mentén számos helyen megfigyelhetőek ionizált gázfelhők. Ezekben a hatalmas gázfelhőkben viharos gyorsaságú csillagkeletkezés játszódott le. Ennek eredményeképp ragyogó kék csillagok láthatóak szétszórtan az egész galaxisban. Kapcsolódó cikkek: Kapcsolódó linkek:
Izgalmas spirál
25 év – 25 kép (2. rész)
Spirálgalaxisok – ütközés közben
Kölcsönható galaxisóriás
Kozmikus karambol vagy nem?
Az „új” Hubble első képei
Hubble-kép közkívánatra
Küllős spirálgalaxis
Az NGC 6814 spirálgalaxis a Hubble képén (Astronomy Now)