Négy terület valamelyikéről vesz mintát jövőre az OSIRIS-REx a Bennu kisbolygó anyagából. Decemberben döntik el, melyik lesz a fő és a tartalék helyszín.
Portálunkon már többször beszámoltunk a NASA jelenleg is folyó kisbolygókutató küldetéséről, az OSIRIS-RExről. A szonda 2016-ban indult, majd 2018/19 fordulóján érkezett meg, illetve állt keringési pályára a 101955 Bennu kisbolygó körül. Részletesen körbefényképezte az égitest felszínét, aminek alapján a repülés irányítói keresni kezdték azokat a területeket, ahol végrehajtható a mintavétel. Mostanra sikerült négy alkalmas területet kiválasztani. Természetesen ezek közül csak az egyiken vesznek mintát, ezt a jelenlegi négy jelölt közül idén decemberben választják ki (ugyanakkor megjelölnek egy tartalék helyszínt is). A mintavételt 2020 közepére tervezik, majd a szonda 2023 végén érkezhet vissza értékes rakományával a Földre.
A négy mintavételi hely jelölt a Bennu kisbolygó fotótérképén. (Kép: NASA)
Mind a négy lehetséges mintavételi helyet úgy választották ki, hogy elsősorban a biztonságot, a mintavétel végrehajthatóságát, a minták továbbíthatóságát és várható tudományos értéküket vették figyelembe. Olyan helyeket választottak, ahol a környezet topográfiája megengedi, hogy az űrszonda biztonságosan hajtsa végre a felszín megközelítését, megérintését, és a minta összegyűjtését. Figyelembe vették azt is, hogy az egyes helyeken mennyi anyag összegyűjtésére van remény, vagyis milyen könnyen lesz képes a szonda mintagyűjtő feje beszippantani a felkavart anyagot. Az anyagot akkor tekintik beszippanthatónak, ha szemcséi legfeljebb 2,5 centiméteresek. A minták továbbíthatósága azt jelenti, hogy az űrszonda milyen könnyen manőverezhető az adott helyszín közelébe, illetve távolodhat el onnan. A helyszíneket kiválasztó szakemberek mind a négy javasolt terület tudományos értékét magasnak minősítették, ebből a szempontból tehát nincs lényeges különbség a négy terület között. A tudományos érték megállapításánál figyelembe vették a szénben gazdag ásványok jelenlétét, a hidratált ásványok jelenlétét, a regolit módosulatait, az ásványösszetétel sokféleségét és az ősi anyagok jelenlétére utaló bizonyítékokat.
Egy-egy helyszín az északi, illetve a déli félgömb magasabb szélességű területén, kettő pedig az egyenlítő közelében található. (Kép: NASA)
Minthogy az űrszonda célpontja az ókori egyiptomi mitológia szent madara, a görögök főnixével rokon Benu (Bennu) nevét viseli, ezért a kapcsolódó névadások is Egyiptomhoz kötődnek. Ezért nevezték el a szondát Oziriszről, az ókori egyiptomi vallás egyik legfontosabb istenéről, jóllehet a szonda neve mint betűszó (OSIRIS-REx) az Origins, Spectral Interpretation, Resource Identification, Security, Regolith Explorer (eredet, spektrális értelmezés, erőforrások azonosítása, biztonság és a regolit kutatása) kissé körülményes feladatleírásból származik. Ennek szellemében a négy lehetséges leszállóhelyet Egyiptomban élő madarakról nevezték el. A kijelölt helyszínek a következők:
Közelkép a négy helyszínről. Decemberben derül ki, honnan vesz mintát az OSIRIS-REx jövő nyáron. (Kép: NASA)
Kapcsolódó cikkek: Kapcsolódó linkek:
Az első eredmények a Bennuról
A Bennu felszíne
A Bennu körüli pályán az OSIRIS-REx
Megérkezett célpontjához az OSIRIS-REx
Az OSIRIS-REx látogatása
Trójaiakat keres az OSIRIS-REx
Az OSIRIS-REx kamerái
Újra OSIRIS-REx
Úton az OSIRIS-REx
Kiválasztották az OSIRIS-REx lehetséges mintavételi helyeit (Science Visualization Studio)
A lehetséges mintavételi helyek részletes leírása
Az OSIRIS-REx küldetés