Sorozatunk befejező részében az indiai holdprogram mellett két „kis színes” hírről is olvashatnak.
Az Indiai Űrkutatási Szervezet (ISRO) december 25-én megnyitotta a világ szakemberei számára a 2019. július 22-én indított Csándráján-2 (Chandrayaan-2, képünkön) első tudományos adathalmazát. Mint arra olvasóink talán emlékeznek, a 8 tudományos berendezéssel felszerelt holdi orbiter 2019. szeptember 2-án állt keringési pályára égi kísérőnk körül. A most nyilvánossá tett adatok a bylalui Indian Space Science Data Center szerverein találhatók és a nemzetközileg használatos PDS4 (Planetary Data System 4) formátumban állnak rendelkezésre. Egyelőre hét fedélzeti berendezés 2019 szeptembere és 2020 februárja között gyűjtött adatai férhetők hozzá itt. Magáról a küldetésről pedig itt található további információ.
(Kép: ISRO)
Az Űrvilágon annak idején beszámoltunk az APStar-6D kínai távközlési műhold júliusi sikeres indításáról. December 10-én az űreszköz gyártója (CAST) bejelentette, hogy befejezte a tesztelést, és az üzemeltetés átkerült a megrendelő/tulajdonos APT Satellite Company-hez.
Indonézia felajánlotta a SpaceX-nek, hogy igény esetén a vállalat az ország egyik szigetén építsen fel egy új indítóállást. Jakartában, 2020. december 14-én Jodi Mahardi, a Tengerészeti Ügyeket Koordináló és Befektetési Minisztérium szóvivője elmondta, hogy Indonézia területének egy része az Egyenlítő közelében fekszik, ahonnan az indítási költségek alacsonyabbak lehetnek az egyenlítői pályára. A bejelentést később Joko Widodo elnök hivatalosan is megerősítette Elon Musknak egy telefonbeszélgetésben. (Indonézia egyébként az elmúlt évben bejelentette, hogy űrkikötőt épít Új-Guinea északi partjánál, Biakban. Valószínű, hogy itt szeretnék látni a SpaceX-et is. – A szerző megj.) A Tesla és a SpaceX vezetője arról tájékoztatta a jakartai kormányt, hogy 2021 januárjában egy szakértői küldöttséget küld az országba, a lehetőségek helyszíni tanulmányozására. Kapcsolódó cikkek:
Vikram és Pragyan
GYORSHÍR: A Hold körül az indiai szonda
APStar-6D
Indonéz távközlési hold indult
Ázsiai mozaik – 2020. december (1. rész)