A NASA úton levő kisbolygókutató űrszondájának nem teljesen kinyílt napelemei ellenére a program végrehajtása nincs veszélyben.
A Lucy tavaly októberben indult hosszú útjára, hogy közelről megvizsgálja a Jupiter pályája mentén, a Nap körül az óriásbolygó előtt, illetve mögött járó ún. trójai kisbolygókat. Összesen 12 évesre tervezett küldetése során nem kevesebb mint 8 kis égitest mellett repül el. Egy Atlas-5 rakétával Floridából végrehajtott sikeres start után nem sokkal kiderült, hogy az űrszonda kör alakban elhelyezkedő két napelemtáblájának egyikét nem sikerült teljesen kibontani és rögzíteni. Az irányítók azóta is próbálkoznak, de eddig nem értek el teljesen megnyugtató eredményt. Kiderült, hogy egy feszítőkábellel van a probléma, amely feltekeredhetett a nyitást végző motor tengelyére.
A Lucy kinyitott napelemei – még a földi szerelőcsarnokban. (Kép: Lockheed Martin)
A program vezetői ugyanakkor már korábban is optimistán nyilatkoztak, de mostanra egyre biztosabbak abban, hogy az űrszonda tudományos programját a nem teljes értékű napelemekkel is maradéktalanul, az eredeti terveknek megfelelően végre tudják majd hajtani.
Először május 9-én – majd azóta még háromszor – az irányítók megpróbálkoztak azzal, hogy a napelemnyitáshoz használható motorok közül mind az elsődleges, mind a tartalék példányt egyszerre járatták, hátha így a nagyobb nyomaték hatására a kábel „meggondolja magát”. Némi javulást elértek ugyan, de a teljes kinyitást és rögzítést nem sikerült még megoldani. Tovább kísérleteznek, de mivel az energiaellátó rendszer így is teljes kapacitásának több mint 90%-ával üzemel, a szonda működését ez nem fogja korlátozni.
A Lucy októberben tér vissza a Föld közelébe, hogy egy gravitációs hintamanőverrel kellő lendületet kapjon további útjához. Ekkor mindössze 350 km magasan repül el a felszín fölött. Lesz még egy második Föld körüli lendítő manőver 2024-ben, majd 2025-ben az űrszonda elrepül egy főövbeli kisbolygó mellett. Utána következnek a Jupiter trójai kisbolygói, 2027-ben és 2028-ban. A Lucy 2030-ban ismét visszatér a Földhöz, hogy „elrugaszkodhasson” két további trójai célpontja felé, egy 2033-ban esedékes találkozáshoz.
Kapcsolódó cikkek: Kapcsolódó linkek:
Úton a Lucy
A Lucy pályája
Üzenet a jövőbe
Hírek a Lucy napelemeiről (Space News)