Magyar részvétel az Európai Űrügynökségnek a Jupiter jeges holdjait felfedező JUICE küldetésében.
Az Európai Űrügynökség (ESA) JUICE (Jupiter Icy Moons Explorer, magyarul a Jupiter bolygó jeges holdjainak felfedezése) küldetés indítási ablaka 2023. április 5-én nyílik. Az űrszondaegyik fő műszerének tápegységét (JUICE PEP) az ELKH Energiatudományi Kutatóközpont (EK) Űrtechnológiai csoportja készítette együttműködésben a földi ellenőrző berendezéseket (EGSE) gyártó SGF Kft.-vel. Az indítási ablak megnyílásakor, 2023. április 5-én 14:30 órától bemutatóval egybekötött sajtótájékoztatót szervez az EK Űrtechnológiai csoportja és az SGF Kft. Az „Ablak a jeges holdakra” című rendezvény helyszíne az EK EL-TECH Center telephelye (1044 Budapest, Ipari park utca 10.), nagyterem.
Az ESA JUICE űrszondája távérzékelési, geofizikai és in situ eszközökkel részletes megfigyeléseket végez az óriás gázbolygóról és annak három nagy, óceánt hordozó – Ganymedes, Callisto és Europa nevű – holdjáról. A küldetés során a JUICE ezeket a holdakat bolygóobjektumokként és lehetséges élőhelyekként is jellemezni fogja, mélyrehatóan feltárja a Jupiter összetett környezetét, és tanulmányozza a tágabb Jupiter-rendszert.
A JUICE a tervek szerint 2023. április 13-án, magyar idő szerint 13:15-kor indul egy Ariane-5 hordozórakétával a Francia Guyana-i Kourou űrközpontból. Egy 8 éves út után, a Föld és a Vénusz gravitációs lendítő hatását is kihasználva 2031-ben a Jupiter körüli pályára áll.
Program:
Ferencz Orsolya miniszteri biztos „Miért érdemes részt venni európai ESA űrmissziókban?” című megnyitó előadása, amelyet Horváth Ákos, az EK főigazgatójának bevezetője követ.
A tudományos alapokról, vagyis a „Mit vizsgál a Jupiter jeges holdjainál az ESA JUICE űrszondája?” témakörben Kereszturi Ákos, az ELKH Csillagászati és Földtudományi Kutatóközpont (CSFK) tudományos főmunkatársa „A Jupiter jeges holdjainak planetológiája” és Bebesi Zsófia, az ELKH Wigner Fizikai Kutatóközpont tudományos főmunkatársa „A Jupiter és jeges holdjainak környezete” címmel tart rövid ismertetést.
A technológia, vagyis a „Mivel folynak a vizsgálatok?” címmel Szalai Sándor professzor emeritus, Nagy János Zoltán és Vizi Pál Gábor EK kutatók előadása hangzik el „A JUICE misszió műszerei, magyar részvétel, Particle Environment Package tápegység és földi ellenőrző berendezés (EGSE)” címmel. (Forrás: EK közlemény)
(További magyar részvétel a JUICE tudományos programjában, hogy a CSFK kutatói nemzetközi együttműködésben a szonda rádióadójának jelei alapján, földi rádiótávcsövek globális hálózatával fogják meghatározni a szonda pontos helyzetét és sebességét. A miskolci Admatis Kft. pedig a szonda külső borításának elemeit készítette és bekapcsolódott a JUICE bonyolult termikus tesztfolyamataiba. – A szerk.)
Kapcsolódó cikkek:
Célegyenesben a JUICE startelőkészületei
JUICE: az utolsó tesztek
Magyar tápegységek a Jupiterhez
Miskolc az űrkutatás térképén
Bemutatkozik a JUICE
Készülhet a JUICE
Folyhat tovább a JUICE
JUICE: műszerek magyar részvétellel
Ami a Jupiter holdrendszeréből „kifacsarható”: JUICE