...a Puli a Holdon. A NASA-díjas magyar holdi vízszimatoló műszer az Intuitive Machines második (IM-2) küldetésével juthat el az égitest felszínére.
A magyar Puli Space Technologies műszere még idén eljuthat a Holdra. A Holdi Vízszimatoló az égitest felszínén található hidrogénkészlet felmérésére szolgál, potenciálisan segítve az űrhajósok vízellátását és a jövő űrkutatási küldetéseinek rakétaüzemanyag-ellátását.
Legutóbb január elején szerepelt a hírekben a Puli, amikor útjára indult az Astrobotic Technology vállalat a Peregrine nevű leszállóegysége, hogy fedélzetén több műszert és 90 kg hasznos terhet juttasson a Holdra, köztük a történelem első, teljesen egészében magyar készítésű tárgyát, a Puli Téridő Plakettjét. Bár a Peregrine üzemanyag-szivárgás miatt nem érte el a tervezett célját, a Hold távolságát is túlszárnyalva, 389 500 km-re távolodott el a Földtől, majd visszatérve a Csendes-óceán fölött a légkörben megsemmisült. A tíz napos út során összegyűjtött adatok és a rakományok tesztelése értékes tapasztalatokkal szolgáltak, amelyek kulcsfontosságúak lehetnek a következő holdraszállási kísérletek sikeressége szempontjából.
„Annak ellenére, hogy az eredeti Téridő Plakett szép tűzhalált halt a Peregrine fedélzetén, örömmel mondhatom, hogy kerámia és alumínium másolata otthonra talál a pittsburghi Moonshot Museumban. Számunkra ez a tárgy nem csupán a történelem egy apró szeletét, hanem a közösségi összefogás erejét is megtestesíti. Bízom benne, hogy általa mindenki, aki ellátogat a múzeumba, megismerheti a kortárs magyar szellemiségben rejlő hihetetlen erőt” – mondta dr. Pacher Tibor, a Puli Space Technologies alapítója és vezetője.
A Puli Space Technologies legközelebb már tudományos műszert is küldhet a Holdra. Az Intuitive Machines IM-2 küldetése révén várhatóan már idén megkezdheti munkáját a NASA-díjas Holdi Vízszimatoló, amely rendkívül kis méretű, mindössze 10 cm × 10 cm × 3,4 cm-es, és csupán 40 dekagramm tömegű műszer. Ez a detektor képes felmérni a Hold felszíni rétegében található hidrogénkészletet, amely lehetővé teheti az űrhajósok vízellátásának biztosítását. Emellett a vízből kinyert hidrogén és oxigén potenciálisan rakéta-üzemanyagként is szolgálhat a jövőben. (Az Intuitive Machines első, IM-1 jelzésű holdi űrszondája napokon belül, a tervek szerint február 14-én indulhat el. – A szerk.)
„Büszkék vagyunk arra, hogy a magyar technológia is hozzájárulhat a Hold felszínének felfedezéséhez. Izgatottan várjuk, hogy eredményeink által még több lehetőséget nyissunk meg az emberiség számára az űrkutatás terén" – tette hozzá dr. Pacher Tibor.
A magyar fejlesztésű műszer az Európai Űrügynökség (ESA) által indított, alacsony költségvetésű holdi küldetésekhez kiírt pályázatán is jó eséllyel indul. Az eredményhirdetésre várhatóan áprilisban kerül sor. (Forrás: Puli Space Technologies sajtóközlemény) Kapcsolódó cikkek:
Előre a vízszimatolás útján
Elindult a Holdra az első magyar tárgy
Peregrine: tüzes vég