Hamarosan, most augusztusban először tér vissza a Föld közelébe az ESA JUICE űrszondája, hogy lendületet nyerjen a Jupiter felé vezető útján.
Ez lesz a 2023 áprilisában elindított JUICE (Jupiter Icy Moons Explorer) első gravitációs hintamanővere, és mindjárt egy olyan, amilyen eddig még nem volt az űrkutatás történetében. Rövid idő leforgása alatt ugyanis nem egy, hanem két égitest – először a Hold, majd a Föld ” közelében repül el az űrszonda, hogy azok tömegvonzásának hatására az előzetes számításoknak megfelelő módon alakítson a pályáján. (A következő hintamanőver a menetrend szerint egy évvel később, 2025. augusztus végén lesz belső bolygószomszédunk, a Vénusz mellett.)
A JUICE a Föld közelében elrepülve. (Fantáziakép: ESA / ATG)
A bolygók mellett végrehajtott lendítő manőverek vagy más néven hintamanőverek megváltoztatják az űreszköz sebességét és pályáját, lehetővé téve, hogy viszonylag kevés hajtóanyag felhasználásával mégis kellően nagy tömegben jussanak el tudományos műszerek a Naprendszer egy-egy távoli pontjára, jelen esetben a Jupiterhez, illetve annak holdrendszeréhez. Az Európai Űrügynökség (ESA) németországi, darmstadti irányítóközpontjában (European Space Operations Centre, ESOC) már javában készülődnek a szakemberek az augusztus második felében esedékes precíz manőversorozatra. Először a Hold felszíne felett mindössze 700 km-es távolságban halad majd el a JUICE, augusztus 19-én, közép-európai idő szerint 23:16-kor. Majd szinte pontosan egy nappal később (augusztus 20-án 23:57-kor) a Föld megközelítése következik, a távolság akkor 6807 km lesz. Mindez nagy odafigyelést igényel, mert ha a műveletek időben és térben nem elég pontosan történnek, akkor az űrszonda rossz irányban hagyhatja el bolygónk térségét. Jelenleg azok a finom pályakorrekciós manőverek folynak, amelyek garantálják, hogy a JUICE a megfelelő időben legyen a megfelelő helyen.
A Hold és Föld melletti elrepülés előkészületeinek és végrehajtásának menetrendje. (Kép: ESA / ATG)
A kettős elrepülés kritikus szakaszaiban az irányítók szinte folyamatosan kapcsolatban lesznek majd az űreszközzel az ESA földi követőállomásainak hálózata (Estrack) segítségével. A
A valós idejű telemetriai adatok folyamatos érkezése és elemzése lehetővé teszi a repülésirányító és repülésdinamikai szakemberek számára, hogy szorosan nyomon kövessék a JUICE helyzetét, sebességét és pályáját. Szükség esetén így gyorsan reagálhatnak minden rendellenességre vagy a tervtől való eltérésre.
Amint a távolságadatból látható, a Föld melletti elrepülése során a JUICE a geostacionárius, sőt a közepes magasságú Föld körüli pályákon lévő műholdak (például a navigációs műholdak) magasságán belül halad el. Ezért – biztos, ami biztos alapon – az ESA Űrszemét Irodája azt is megvizsgálja, hogy nem áll-e fenn ütközésveszély menet közben egy aktív műholddal vagy törmelékdarabbal.
A JUICE repülésirányítói július 16-án vészhelyzeti korrekciós manőverek tervezését és végrehajtását gyakorolták. (Kép: ESA)
A JUICE műszereit végső soron arra tervezték, hogy egy bolygót és holdjait tanulmányozzák. Így a Hold–Föld elrepülés ritka lehetőséget kínál arra, hogy hasonló célpontokon teszteljék és kalibrálják azokat, felkészítve őket a Jupiternél végrehajtandó tudományos programra.
Felmerül a kérdés, hogy vajon láthatjuk-e a Földről az elrepülő űrszondát, amely elég közel lesz és tekintélyes méretű napelemtáblákkal is rendelkezik. Nos, ha valaki éppen Délkelet-Ázsiában vagy a Csendes-óceán térségében tartózkodik, továbbá van nála egy jobb binokulár vagy egy kis csillagászati távcső, akkor esélye lehet a megpillantására. Ami az ellenkező „nézési irányt” illeti, a JUICE két fedélzeti monitorozó kamerája be lesz kapcsolva, a képeiket megosztják majd a közösségi oldalakon és a Rocket Science blogon is. Kapcsolódó cikkek: Kapcsolódó linkek:
Indulásra kész a JUICE
GYORSHÍR: Úton a JUICE
JUICE: végre kinyílt az antenna
2031-ig már pihen...
A JUICE navigációja
Előkészületek a hintamanőverre (ESA)
Minden, amit a JUICE Hold és Föld melletti elrepüléséről tudni érdemes (ESA)