A Jupiter felé vezető útján a Hold és a Föld mellett lendületet nyerő JUICE űrszonda nagy felbontású kamerája is készített képeket a „hazai” égitestekről.
Mint arról a napokban mi is beszámoltunk, az Európai Űrügynökség (ESA) tavaly áprilisban indított JUICE (Jupiter Icy Moons Explorer) űrszondája, amely 2031-ben éri majd el a Jupitert és holdrendszerét, végrehajtotta első gravitációs hintamanőverét. Ez valójában egy dupla elrepülés volt, hiszen a bolygóközi űrszondák között eddig példa nélküli módon először a Hold, majd egy nappal később a Föld közvetlen közelében haladt el a JUICE. Korábbi cikkünkben az augusztus 19-én, illetve 20-án történt – a terveknek megfelelően, teljes sikerrel lezajlott – manőverek alkalmával a JUICE két fedélzeti monitorozó kamerájával készült képeket mutattunk.
A JUICE fedélzeti tudományos műszerei közül nyolcat is bekapcsoltak a megközelítések alatt, hogy teszteljék működésüket és a majdan a Jupiter rendszerében végzendő megfigyelések körülményeit. Közöttük volt a JANUS (Jovis, Amorum ac Natorum Undique Scrutator) kamera is. (A latin elnevezés nagyjából annyit tesz, hogy Jupiter, valamint szerelmei és leszármazottai vizsgálója. Eredetéhez annyit érdemes tudni, hogy a görög mitológiában Zeusz – a bolygó nevét adó római Jupiter főisten megfelelője – „szerelmi kapcsolatainak” főszereplőiről nevezték el a bolygó négy legnagyobb, Galieli által felfedezett holdját: Io, Europa, Ganymedes és Callisto. Zeusz egyes gyermekeinek anyjairól, illetve Ganümédész esetén magáról egy gyermekről van szó. Ezek közül a négy jeges kérgű hold, az Europa, a Ganymedes és a Callisto lesznek az űrszonda fő tudományos célpontjai.)
A JANUS-t arra tervezték, hogy 13 színben részletes, nagy felbontású fényképeket készítsen a Jupiterről és jeges holdjairól. Az óriásbolygó esetén kb. 10 km/pixel felbontást érnek majd el vele, miközben a felhőzetet tanulmányozzák, míg a legközelebbről vizsgálandó Ganymedes hold felszínét akár 2,4 m/pixel részletességgel lehet majd vele feltérképezni. Ezzel 50-szer nagyobb felbontásra lesz képes, mint a Jupiter környezetébe küldött korábbi kamerák. A berendezés része egy fedélzeti számítógép, amely kezeli a műszer összes funkcióját, feldolgozza a parancsokat, és elküldi az adatokat a Földre.
A JUICE fedélzeti tudományos kameráinak egyik első képe a Holdról készült. (Kép: ESA / JUICE / JANUS)
A JANUS-szal a Hold és a Föld melletti mostani elrepülés során elsősorban nem tudományos, hanem tesztcélú megfigyeléseket végeztek, hogy kitapasztalják a műszer teljesítményét a már jól ismert fényképezési célpontok segítségével – a Hold esetén egy légkörrel nem rendelkező, a Földnél felhőket is mutató égitesttel. Ezért a JANUS különféle kamerabeállításokkal és expozíciós időkkel készített felvételeket. Olyan is volt, hogy a szakemberek szándékosan „elmosódott” képek készítésére adtak utasítást, hogy kipróbálhassák a képjavító algoritmusokat. Más esetekben részlegesen túlexponálták a képet, hogy tanulmányozzák, milyen hatással van ez a normális megvilágítású részekre.
A JANUS egyik felvétele a Földről. Ezek előzetes képek, különösebb feldolgozáson egyelőre nem estek át. A kamerát az Olasz Űrügynökség (ASI) felügyelete alatt az olasz Leonardo SpA által vezetett konzorcium fejlesztette és építette, együttműködve a tudományos programért felelős Olasz Nemzeti Asztrofizikai Intézettel (INAF), valamint annak német, spanyol és brit partnerintézményeivel. (Kép: ESA / JUICE / JANUS)
A JUICE legközelebb, jövő augusztus végén belső bolygószomszédunk, a Vénusz mellett nyer újabb lendületet. A Földhöz is visszatér még 2026 szeptemberében, majd utoljára 2029 januárjában. A Jupiter melletti pályára állása pedig 2031 júliusában várható. Kapcsolódó cikkek: Kapcsolódó linkek:
JUICE: jött, látott, továbbment
Merész hintamanőver
GYORSHÍR: Úton a JUICE
Indulásra kész a JUICE
Bemutatkozik a JUICE
A JUICE szonda JANUS kamerájának első felvételei (ESA)