Az ESA Integral gamma-csillagászati műholdjához készített detektor továbbfejlesztésével olyan eszközhöz jutottak, amellyel könnyebben fel lehet deríteni, ha valaki radioaktív anyagokat akar átcsempészni a határon.
Az új készüléket az Európai Űrügynökség (ESA) technológia-átadási programjának segítségével egy brit cég fejlesztette ki. A „piszkos bombákban” hagyományos robbanószereket kevernek radioaktív anyagokkal. Így az esetleges terrortámadásoknak még pusztítóbb lehet a hatásuk.
Az ESA már négy évtizede foglalkozik a világűrből végezhető gamma-csillagászati kutatásokhoz szükséges techológia fejlesztésével. Az Integral (International Gamma-Ray Astrophysics Laboratory) műholdat 2002-ben állították pályára. Az űreszközzel a világegyetemből érkező legnagyobb energiájú elektromágneses sugárzást detektálják, például gamma-kitöréseket, szupernóvákból és aktív galaxismagokból származó gamma-sugárzást.
A sugárzást detektáló földi berendezések működése azon alapul, hogy a radioaktív bomlás során az anyagok különböző energiájú és erősségű gamma-sugárzást bocsátanak ki. A jelek érzékelése és a gamma-színkép elemezése elárulja, hogy milyen összetételű és mennyiségű sugárzó anyag van a vizsgált mintában. A sugárzó anyagok illegális kereskedelmének felderítése mindenütt, de különösen az Egyesült Államokban kiemelt biztonsági kérdés. Ezért a hordozható készülék iránt élénk érdeklődés mutatkozik Amerikában.
A veszélyes csempészárut meg kell tudni különböztetni egyéb, természetes radioaktív sugárzást kibocsátó tárgyaktól, illetve engedéllyel (pl. gyógyászati céllal) szállított radioaktív izotópoktól. A műszerekre elsősorban kikötőkben, határátkelőknél van szükség. A csomagok, szállítmányok átvizsgálása gyors és megbízható kell legyen, ellenkező esetben lelassul a forgalom.
A fejlesztésben közreműködő cégek kézi és hátra vehető változatokat is készítenek a hordozható sugárzásdetektáló műszerből. Az ESA technológián alapuló gammasugár-detektoron kívül neutrondetektor és Geiger-Müller (GM) számláló is van az egységben. Az eszköz alkalmas már nagyon kis mennyiségű dúsított urán, plutónium, és más radioaktív elemek kimutatására.
(Kép: Smiths Detection / Symetrica)
Kapcsolódó linkek:
ESA techológiával a „piszkos bombák” felderítéséért (ESA)