Egy holland cég az ESA támogatásával az űrbeli távközlés céljaira kifejlesztett módszereket alkalmaz a Föld elhagyott vidékein folyó külszíni fejtések termelékenységének és biztonságának növelésére.
Az EstrellaSat vállalat új rendszerének éles kipróbálása augusztus óta folyik az Andokban, valamint az Atacama-sivatagban.
(Kép: EstrellaSat)
Az Andokban 4500 m magasan fekvő perui El Brocal bánya területén tíz hatalmas teherautó szállítja a kitermelt kőzetet. Ezek folyamatos rádiós adatkapcsolatban vannak a bánya központjával, és műholdakon keresztül egy hollandiai irányítóközponttal is. Így a dömperek és vezetőik folyamatos megfigyelés alatt tarthatók, bármilyen probléma esetén gyors beavatkozásra adva lehetőséget. A rendszer alapja az a biztonságos adatátviteli technológia, amit eredetileg távoli űrszondákkal való kapcsolattartásra dolgoztak ki. Ilyen például az Európai Űrügynökség (ESA) Rosetta üstököskutató szondája. Az EstrellaSat munkáját is az ESA technológia-átadási programja segítette.
Ezek a bányák olyan, a civilizációtól távol eső helyszíneken fekszenek, amelyeket szinte lehetetlen elérni hagyományos földi távközlési módszerekkel. A számukra kínált új, integrált távközlési rendszer egyrészt a Föld körül keringő mesterséges holdakat használ az adattovábbításra, másrészt az űrkutatásban alkalmazott módszerekkel kiszűri az adathibákat. Az EstrellaSat számítógépes rendszere folyamatosan mintegy 300 paramétert figyel minden egyes, a megfelelő berendezéssel felszerelt teherautón. Követni tudják a járművek mozgását, pillanatnyi műszaki állapotát. De adatokat kapnak a vezető kimerültségével kapcsolatban is, mérve például a pulzust, a bőr hőmérsékletét. Így jó előre tudják, hogy mikor fárad el a sofőr, nagyban növelve így a bányaüzem biztonságát.
A perui próbaüzemmel párhuzamosan egy másik helyszínen, a chilei Atacama-sivatagban, a világ legnagyobb rézbányája területén is folyik a rendszer kipróbálása. Az ottani bányavállalat egy sor geológiai kutatócsoporttal dolgozik, amelyek a központtól akár 300 km-es távolságban is lehetnek. Az új távközlési rendszert az egyik ilyen csoport és a központ között próbálják ki, szélessávú műholdas mobil adatátvitel alkalmazásával.
Kapcsolódó linkek:
Űrtechnológiai fejlesztések a külszíni bányászat segítésére (ESA)