Mi a kapcsolat a modern építészetben használt nagy méretű üvegtáblák gyártása és az űrkutatás között?
Egy speciális mérési technológia, amivel az űrjárművek környezetében az oxigénatomok mennyiségét határozzák meg. Ugyanezt a módszert alkalmazza az üvegipar, hogy minél hatékonyabb hőszigetelő üvegtáblákat állítson elő.
A modern építészet előszeretettel alkalmaz üveghomlokzatokat, amelyeknél igen fontos szempont az energiatakarékosság. Az ablakok szerepe egyrészt télen a belső tér melegen tartása, a hőveszteség megakadályozása, másrészt nyáron a nap sugárzásától származó túlmelegedés elleni védelem. A német ESCUBE cég az Európai Űrügynökség (ESA) technológia-átadási programja keretében jutott egy olyan hasznosítható módszerhez, amit egyébként jelenleg is alkalmaznak a Nemzetközi Űrállomás (ISS) külső felületén.
Az űrben az atomos oxigén károsítja, korrodálja a felületeket, csökkenti az optikai eszközök átlátszóságát. A műszerek története még az 1990-es évek elején kezdődött. Az ESA és a Stuttgarti Egyetem együttműködésében készült kerámia oxigénérzékelők a visszatérő űreszközök környezetének megfigyelésére készültek. A később Drezdában továbbfejlesztett, miniatürizált mérőberendezések számos – például orosz – űreszközön repültek, 2008-ban pedig az STS-122 jelzésű űrrepülőgépes út során jutottak fel az ISS európai Columbus kutatómoduljának külső felületére.
A FIPEX [Flux (Phi) Probe Experiment – Time resolved Measurement of Atomic Oxygen] berendezés elhelyezkedése az űrállomáson. A műszer képes különbséget tenni az atomos és molekuláris oxigén között az alacsony Föld körüli pályán, lényegében vákuumban. (Kép: ESA)
Az üveggyártásban a bevonó felület minőségét kell úgy beállítani, hogy a hőszigetelő tulajdonságai optimálisak legyenek. Ehhez a komplex gyártási folyamathoz elengedhetetlenek a folyamatosan végzett, pontos mérések, amikhez az űrbeli feladatra kifejlesztett gázérzékelők átalakított változata nyújtja a megoldást. Az űrbeli alkalmazáshoz kialakított kis méret, alacsony energiafogyasztás és más műszaki megoldások tették az érzékelőket érdekessé az ipari felhasználás számára is – a gyógyszeriparban, a környezeti kutatásokban és a vákuumos alkalmazások területén is. Az utóbbira kialakított VacuScan szenzort használják az üvegtábla-bevonatok felvitelének optimalizálására. Az így készített üvegek nem csak energiatakarékosak s így környezetkímélők, de esztétikusak is. A hővezetési együtthatókat sikerült mintegy harmadával csökkenteni az 1980-as évek értékeihez viszonyítva, miközben a fényáteresztési képesség 80%-ban megmaradt.
A tízemeletes „7 More London” irodaépület homlokzatához is energiatakarékos üveget használtak, ami lehetővé tette a magújuló energiaforrások használatát, az alacsony szén-dioxid-kibocsátást. (Kép: Seele GmbH & Co. KG)
Kapcsolódó linkek:
Fejlett üveggyártás űrtechnológia segítségével (ESA)