Nem, most végre nem egy leeső űreszközről lesz szó! Inkább arról, hogyan segítenek a műholdas alkalmazások a mindennapi életben. Erre gyűjtött össze érdekes, a gyakorlatban is megvalósult európai példákat tavaly egy kötetben az Eurisy szervezet.
A kiadvány angol címe Satellites going local, amit akár úgy is le lehetne fordítani magyarra, ahogy azt cikkünk címében tettük. Az alcím szerint összesen 30 európai régió, város, kis- és közepes vállalkozás osztja meg tapasztalatait az űralkalmazások különböző területeiről. A fejezetek közt megtalálható az energia, az egészség, a környezetvédelem, a mező- és erdőgazdálkodás, a szolgáltatások, a turizmus, a közlekedés és szállítás, valamint a távközlés, pontosabban az úgynevezett digitális szakadék áthidalása, szélessávú hozzáférés biztosítása minél több polgár számára.
A kiadó a párizsi székhelyű Eurisy, amelyet 1989-ben alapítottak, eredetileg az ENSZ által a Világűr Nemzetközi Évének (ISY, International Space Year) meghirdetett 1992-re készülve, az európai űrszervezeteket és nemzeti űrügynökségeket, kormányzati szerveket összefogva. (A Magyar Űrkutatási Iroda 1991-ben csatlakozott a szövetséghez.) A nonprofit szervezetként működő Eurisy fő feladata az űrtevékenység minél jobb megismertetése, a társadalom és gazdaság számára hasznos alkalmazásainak elterjesztése, az oktatás, a szakemberek közti információ-áramlás segítése.
A 2011-ben megjelentetett, négy éven át szerkesztett sikertörténet-gyűjtemény nem titkolt célja, hogy minél többeknek hívja fel a figyelmét az innovatív űralkalmazások hasznosítási lehetőségeire. Mások sikereinek láttán talán egyre többen gondolnak arra, hogy ilyen megoldásokkal kezdjenek foglalkozni. Előszavában Colin Hicks, az Eurisy elnöke kifejezetten kéri, hogy a hírt terjesszük.
Nos, az Űrvilág megfogadja ezt a tanácsot! Már csak azért is, mert 2002-es megalakulásunk óta egyik kiemelt feladatunknak tekintjük, hogy népszerűsítsük az űrtevékenység szerteágazó alkalmazásait. Nem mintha általában népszerűtlenek lennének, inkább sokszor annyira megszokottá kezdenek válni, hogy az emberek nem is feltétlenül kapcsolják össze ezeket az űreszközökkel...
Az Eurisy könyvében akad olyan történet, amellyel korábban már magunk is foglalkoztunk. Ilyen a cukorbetegség felismerésére használt mobil egészségügyi szűrőállomás működtetése Franciaország ritkábban lakott vidékein. A többi érdekességből – amelyekhez többé-kevésbé hasonlókat az elmúlt évek során már máskor is bemutattunk – az elkövetkező hetekben, egy kis sorozatban közlünk majd válogatást.
Kapcsolódó cikkek: Kapcsolódó linkek:
Cukorbetegség-szűrés űrbeli segítséggel
Satellites going local – a könyv letöltése pdf formátumban (Eurisy)