A NASA által fejlesztett kísérleti leszállóegység egy próbarepülés közben járt szerencsétlenül Floridában.
A Morpheus nevű, idegen égitesteken, például a Holdon vagy a Marson való leszállásra tervezett következő generációs egységet először tesztelték szabad repülés közben. A csütörtökön a floridai Kennedy Űrközpont területén végzett kísérlet során, a felszállás után alig egy másodperccel az irányításért és navigációért felelős rendszerben meghibásodás történt. Emiatt a Morpheus felborult és visszazuhant. Az ezt követő tűzben és robbanásokban a szerkezet megsemmisült. A baleset során személyi sérülés szerencsére nem történt.
A Morpheus balul sikerült kísérlete augusztus 9-én, a NASA által közvetített, szerkesztés nélküli videón. A két robbanás 1:56-kor és 6:21-kor látható. Később megérkeznek a tűzoltók is. (Film: NASA)
A célja szerint függőleges fel- és leszállásra, hasznos teher célba juttatására alkalmas Morpheus korábban már átesett több sikeres, daruk és kábelek segítségével végzett teszten. A szerkezetet a NASA houstoni Johnson Űrközpontjában kezdték fejleszteni, két évvel ezelőtt. A rakétahajtómű folyékony oxigénnel és metánnal üzemel, mivel ezeket az anyagokat űrbeli körülmények közt is jól lehet tárolni, sőt elképzelhető, hogy a helyszínen is elő lehet majd állítani. Az Armadillo Aerospace cég ötletéből továbbfejlesztett Morpheus képes lesz önállóan, nehéz terepen – mondjuk a Hold pólusvidékein – landolni, detektálva és elkerülve az esetleges terepakadályokat. A Holdra mintegy 500 kg terhet – kisebb önjáró járművet, laboratóriumot, vagy humanoid robotot – vihet magával.
A hiba pontos okát még vizsgálják, hogy tanulhassanak belőle. Az ehhez hasonló balesetek természetes velejárói az összetett fejlesztési munkáknak.
Kapcsolódó linkek:
A Morpheus tesztbalesete (Spaceflight Now)
A Morpheus projekt honlapja (NASA JSC)