A röntgensugárzást egy évszázada használja az orvostudomány, újabban a röntgencsillagászat egy módszere is orvosi alkalmazásra találhat.
Ritka eset, amikor a világűr alapkutatási célú megfigyelésénél alkalmazott technológia közvetlenül hasznosulhat a klinikai orvosi gyakorlatban. Az Asahi Shimbun japán napilap tudósítása szerint legújabban a Tokiói Egyetem és az ugyancsak a japán fővárosban működő magánegyetem, a Keio Egyetem szakemberei a Japán Űrügynökséggel (JAXA) karöltve a nehezen kimutatható ráksejtek azonosítását megkönnyítő mikroszkóp kifejlesztésén fáradoznak. Az eszköz ugyanazon a technológián alapul, amelyet a Hitomi röntgentávcsőben alkalmaztak.
A pályára állítás előtt még Astro–H-nak nevezett Hitomi műhold a szerelőcsarnokban. (Kép: JAXA)
A projekt célja, hogy a jelenleg létező orvosi mikroszkópoknál 50-szer pontosabb eszközt készítsenek a tumorokban található ráksejtek azonosítására. A berendezés prototípusát két-három éven belül szeretnék megépíteni. A jelenleg használt eszközökkel a ráksejtek élőlényekben nem vizsgálhatók, az új mikroszkóppal viszont elkülöníthetők lesznek a tumorokban található többi sejttől. A nagy pontosságú röntgenmikroszkóp használata előtt olyan izotóptartalmú vegyületeket juttatnak a vizsgálandó szövetbe, amely anyagok csak a rákos sejtekhez kapcsolódnak, majd ezután a mikroszkóppal pontosan meghatározható a ráksejtek helye. A JAXA szakemberei szerint az új eszközzel mindössze 100 mikrométer nagyságú objektumok is vizsgálhatók lesznek, így az orvosi gyakorlatban is hasznosul az a 10 éves munka, amelyet a kozmikus röntgenforrások észlelésére szánt Hitomi fejlesztésére fordítottak.
A JAXA 2016. március 26-án veszítette el a kapcsolatot a Hitomival, egyúttal törmelékdarabokat észleltek a műhold pályája környékén. A műholdnak a Világegyetem nagy energiájú jelenségeit kellett volna vizsgálnia. (Fantáziakép: JAXA)
Amint arról korábbi cikkeinkben beszámoltunk, a 2016 februárjában pályára állított Hitomi műszaki hibák sorozata miatt hamar tönkrement, a JAXA mindössze két hónappal a start után kénytelen volt elveszettnek nyilvánítani a műholdat. Kapcsolódó cikkek: Kapcsolódó linkek:
Pótolnák a Hitomit
A Hitomi első és utolsó mérése
Hitomi: ez történhetett
Hitomi: megszakadt a kapcsolat
Úton a japán röntgencsillagászati műhold
Űrcsillagászat és rákkutatás
Életmentő űrtechnika
A röntgencsillagászattól a bőrrák korai felismeréséig
Űrcsillagászatból rákkutatás (Asahi Shimbun)
Hitomi/Astro–H honlap (JAXA)