Egy amerikai startup 100 kg hidrazinnal a műholdakat üzemanyaggal utántöltő eszközt szeretne geostacionárius pályára állítani.
Az Orbit Fab tervei szerint az „űrbenzinkutat” 2022 végén vagy 2023 elején Falcon-9 rakétával állítanák GEO pályára. Az eszköz az Intuitive Machines IM-2 Holdra induló küldetésével együtt kerülhetne a világűrbe, és egy újszerű, a Holdat megkerülő pályán jutna vissza GEO pályára. Az üzemanyagtöltő műhold üzemanyagtartaléka 15 évi működésre lenne elegendő.
Az Orbit Fab cég üzemanyagtöltő műholdjának koncepciós vázlata. A műholdat a Spaceflight Sherpa-ES űrvontató juttatná geostacionárius pályára. (Kép: Orbit Fab)
Az Orbit Fab technológiai demonstrációs céllal júniusban már napszinkron pályára állított egy kísérleti üzemanyagtöltőt, amely megfelelően működött. Terveik szerint a jövőben ingajárattal szeretnék kiszolgálni a tankolást igénylő műholdakat. A jelenlegi eszközük kevesebb mint 50 kg tömegű, a GEO pályára viszont jóval nagyobb eszközt szánnának, amelyik több mint 100 kg hidrazint vinne magával. A hidrazin, illetve xenon utántöltésére alkalmas csatlakozók fejlesztését és űrminősítését az Űrhaderő és a Légierő több millió dollárral támogatta. Az azonnali üzemanyag-szállítás máris megoldható, az üzemanyag hosszú távú tárolásának demonstrálására azonban még várni kell. Mindenesetre a cég azt szeretné elérni, hogy töltőállomása a GEO pályától néhány száz kilométer távolságban keringjem, és igény szerint közelítse meg az utántöltendő műholdakat.
Az Orbit Fab már kifejlesztett egy űrbeli utántöltésre alkalmas csatlakozót (RAFTI, Rapidly Attachable Fluid Transfer Interface), amelyet a Védelmi Minisztériumnak és a hírszerző szerveknek ajánlottak fel, de üzleti hasznosítására is törekszenek.
Kapcsolódó cikkek: Kapcsolódó linkek:
Műholdrandevú geostacionárius pályán
Két műhold nagy találkozása
Az első üzemidő-hosszabbító műhold
Orbitális szerviz
Üzemanyagtöltő állomás geostacionárius pályára? (Space News)