Eddig hétpecsétes államtitok volt, most a magáncégek versengésének terepévé válhat a rádiófrekvenciás elektronikus hírszerzés.
A rádiófrekvenciás (RF) jelek világűrből történő lehallgatásában korábban is részt vettek már magáncégek, de tevékenységük eddig jobbára a hajók követésére korlátozódott. Az egykor szigorúan titkos minősítésű adatgyűjtést immár magáncégek is végezhetik. Különös jelentőségűvé teszi a tevékenységet az, hogy az elmúlt évek geopolitikai konfliktusai esetenként megszakítják a létfontosságú hajózási útvonalakat és az ellátási láncokat.
Egyes cégek, például a virginiai székhelyű HawkEye 360 CubeSat kategóriájú műholdakkal hallgatja le azokat a rádiójeleket, amelyeket a hajók, a repülőgépek és más források kibocsátanak. A technológia alkalmas a kötelező jelzések (AIS, Automatic Identification System) kibocsátását kikapcsoló, illegális halászatot végző vagy csempészetre használt, úgynevezett „sötét hajók” azonosítására éppúgy, mint az Ukrajnában működő GPS-blokkolók felderítésére. A sötét hajók radarjelei olyan „elektronikus ujjlenyomatot” képeznek, amelyek alapján a hajó akkor is azonosítható, ha kikapcsolták az AIS-t vagy torzították annak jeleit. A technológia lehetőségeit még csak most kezdik felismerni, mondta James Winnefeld, a Haditengerészet nyugalmazott admirálisa, aki véletlenül éppen a HawkEye 360 igazgató tanácsának tagja.
Bár a lehallgatás elsődleges területe a magáncégek számára a tengerhajózás volt, a GPS és a kommunikációs eszközök széles körű elterjedése új lehetőségeket nyit. Az okostelefonok és a dolgok internete (IoT) eszközök, vagy éppen a járművek kommunikációs rendszerei kincsesbányát jelentenek az adatelemzők számára. A lehallgató rendszereket egyre szélesebb frekvenciatartományban használják, és a berendezések egyre érzékenyebbek. A HawkEye 360 műholdflottája például áprilisban bővült 29 tagúra, amikor két műholdtriót (Cluster–8 és –9) állítottak közepes inklinációjú, a legforgalmasabb hajózási útvonalak figyelésére optimalizált pályára. Még idén két további trió felbocsátását tervezik.
A HawkEye 360 áprilisban felbocsátott két műholdtriója, a Cluster (vagy Hawk) –8 és –9. (Fantáziarajz: HawkEye 360)
A HawkEye-nak egyre inkább fel kell vennie a versenyt a nemzetközi, köztük európai versenytársakkal, például a belga(–francia–svájci) Aerospacelab vagy a francia Unseenlabs cégekkel. Az előbbi márciusban állította pályára első, rádiófrekvenciás érzékelőkkel felszerelt műholdtrióját, amelyek háromszög alakú konfigurációban keringnek a Föld körül. Rendszerükkel a földi radaroknak nemcsak a helyét tudják megállapítani, hanem az adók főbb jellemzőit is. Az Unseenlabs eközben bejelentette, hogy tengerhajózási alaptevékenységüket műholdjaik új generációjával bővíteni szeretnék, így az a jövőben kiterjedne szárazföldi, légi és űrbeli RF-források követésére. Terveik szerint az elkövetkező néhány évben 20 darabosra bővítenék műholdflottájukat, amely a versenytársak kötelékben repülő műholdjai helyett magányos műholdakat használ a források helyének meghatározására.
Egyes magáncégek tevékenysége az apertúraszintézis elvén működő radaros (SAR) képalkotásra is kiterjed. A Capella Space, az Iceye és mások új szolgáltatásként kívánják bevezetni a saját helyüket titkolni akaró sötét hajók helyének maghatározását. A HawkEye-nak dolgozó admirális véleménye szerint a különböző új technológiák nem egymás ellenében dolgoznak, hanem éppen együttműködésük lehetősége nyithat új alkalmazási területeket. Az ilyen együttműködés az amerikai hadseregben és a felderítő szerveknél már működik, ahol a fővállalkozó begyűjti, és egységes keretben elemzi az alvállalkozóktól kapott adatokat.
Az admirális véleménye szerint a magáncégek térnyerésének egyetlen akadálya van, az, hogy a kormányzati szervek nincsenek tisztában azzal, milyen lehetőségeket kínálnak ezek a startup cégek, ezért szükség lenne olyan fórumokra, ahol a vállalkozások bemutathatják képességeiket. Kapcsolódó cikkek: Kapcsolódó linkek:
Indul a Starshield
Orosz katonai start Pleszeckből
Egy műhold, egy mondat
Két WorldView Legion
Orosz időjárási és iráni felderítő műhold indult
Újabb japán felderítő műhold startolt
A rádiós felderítés magánműholdas cégek versenyterepévé válik (Space News)
Aerospacelab
Unseenlabs