Bár a 17 és fél évvel ezelőtt indított napkutató űrszonda működésének végét július elsejére tervezték, az Ulysses még mindig üzemel. A vég most már bármikor eljöhet.
A földi irányítók azt várják, hogy a fedélzeti hajtóanyag mikor dermed meg. Ez a program tényleges végét jelentené, s már lehet, hogy csak nagyon rövid idő van hátra... Mint korábban mi is írtunk róla, az űrszonda vesztét a hideg és a csökkenő energiatermelés okozza. A hidrazin üzemanyag megfagyásával nem képesek úgy irányítani az űreszközt, hogy antennája a Föld felé mutasson. Pillanatnyilag az Ulysses még mindig küld mérési adatokat a helioszférából, igaz egyre erőtlenebbül, s már csak valós időben.
Az 1990-ben indult Ulysses mostani, 6,2 éves periódusú pályája 80°-kal hajlik a Nap egyenlítői síkjához képest. (Kép: ESA / C. Carreau)
Az ESA és a NASA közös űrprogramjában az európaiak építették az űreszközt. Az amerikaiak biztosították az űrrepülőgépes startot, és egyéb fedélzeti műszerek mellett az energiaellátásárt felelős radioizotópos termoelektromos generátort is. Az Ulysses tudományos programjában magyar kutatók – a KFKI Részecske- és Magfizikai Kutatóintézetének munkatársai – is részt vettek.
Kapcsolódó cikkek: Kapcsolódó linkek:
Ulysses: közel a végkimerülés
Az Ulysses még tartja magát (ESA)