Mérföldkövéhez érkezett az ESA Euclid szondája, elkészült és a teszteken is megfelelt két műszere, amelyeket most az Airbusnál integrálnak az űreszközre.
Korábbi cikkeinkben beszámoltunk az ESA Euclid küldetésének kiválasztásáról, illetve a szonda műszereiről és a fejlesztés akadozásáról. Az Euclid feladata a sötét anyag és a sötét energia kutatása lesz, 1,2 méteres tükrös távcsövével a látható és a közeli infravörös tartományokban végez majd megfigyeléseket. A távcsővel összegyűjtött fény az L2 pontban dolgozó szonda két műszerébe kerül. A látható tartományban működő VIS (Visible instrument) és az infravörös NISP (Near Infrared Spectrometer and Photometer) egyszerre dolgozik, egyidejűleg rögzítik az adatokat, bármerre is fordul a távcső.
A VIS (balra) és a NISP (jobbra) műszerek az Eucliden.(Kép: Airbus)
A fényútba helyezett fényosztó eszköz (dikroikus tükör/szűrő, színbontó nyalábosztó) a látható fényt a VIS-be, az infravörös hullámokat a NISP-be irányítja. Küldetése során a műszerrel több mint egymilliárd galaxis alakját vizsgálják meg, illetve az égbolt harmadán több tízmillió galaxis pontos vöröseltolódását mérik meg. A vizsgálandó galaxisok a kozmikus történelem több mint tízmilliárd év hosszú időszakába nyújtanak betekintést. Az űrszonda indítását 2022-re tervezik.
Az Euclid VIS műszere. (Kép: CEA, Commissariat à l'énergie atomique et aux énergies alternatives)
Az Euclid NISP műszere. (Kép: Euclid Consortium & NISP instrument team)
A galaxisok pontos alakját vizsgáló VIS 36, speciálisan az Euclid számára fejlesztett CCD detektorból áll, amelyek mindegyike 4000 × 4000 pixelt tartalmaz, vagyis a detektor összességében körülbelül 600 megapixeles. Fejlesztése, gyártása, tesztelése és kalibrációja több mint egy évtizedig tartott. Hosszú integrációs idejének köszönhetően a VIS széles hullámhossztartományban képes a nagyon halvány galaxisokat is észlelni.
A NISP műszer szűrőváltó tárcsájának ellenőrzése. (Kép: Euclid Consortium & NISP instrument team)
A NISP a galaxisok spektroszkópiai vizsgálatát, elsősorban a vöröseltolódás mérését fogja végezni. Ebből következtetnek a kutatók a galaxisok távolságára, miáltal kirajzolódik a Világegyetem minden eddiginél pontosabb 3D térképe. A NISP látómezeje nagyobb, mint bármely eddig a világűrben működött infravörös detektoré.
Az Euclid távcsőegységének építése. (Kép: Airbus)
A műszerek különleges pontossága annak a fejlesztés korai szakaszában meghozott döntésnek köszönhető, hogy a műszerek vázát és a távcsövet is szilícium-karbidból készítik, amely anyag a Herschel és a Gaia küldetéseknél már bevált. A szilícium-karbid hőtágulási együtthatója sokkal kisebb, mint a fémeké, ami különösen nagy stabilitást biztosít a műszerek számára a változó hőmérsékletű környezetben.
Az Euclid szervizmodulja. (Kép: Thales Alenia Space Italy)
A műszerek jelenleg már az Airbus toulouse-i üzemében vannak, ahol felkerültek a távcsőre, majd később összeépítik a hasznos teher többi részével. Ez a folyamat több hónapot vesz igénybe. Miután a távcsövet összeépítik a hasznos teher többi részével, az eszközt Liège-be (Belgium) szállítják, ahol a termovákuum teszteket végzik, várhatóan 2021 márciusában. Ha a hasznos teher ezeken a teszteken is kifogástalanul működik, akkor a fővállalkozó Thales Alenia Space torinói üzemébe szállítják, ahol az energiaellátó rendszert, a hajtóműveket és a kommunikációs rendszert tartalmazó szervizmodul készül. A hasznos teher és a szervizmodul összeépítése 2021 harmadik negyedévében várható, majd újabb teszteket követően állhat készen az Euclid arra, hogy Kourou-ba szállítsák, és 2022-ben útnak induljon.
Kapcsolódó cikkek: Kapcsolódó linkek:
Anizotróp tágulás
Jelentősen késik az Euclid
Fényes és sötét: európai űrcsillagászat 2020 körül
Mérföldkövéhez érkezett az Euclid építése (ESA)
Euclid-űrtávcső (ESA)