Menetrendszerűen érkeznek a hírek az űrprogramok elszálló költségvetéséről és a sokszor akár éveket késő startokról. Egy elemzés szerint mindez nem a véletlen műve.
Legutóbb ismét arról lehetett olvasni, hogy a James Webb-űrtávcső, a következő nagy csillagászati űrobszervatórium több milliárd dollárral kerül többe, mint amennyiért tervezték, és a start időpontja továbbra is kétséges. Mivel a tudományos űrprogramokra költhető pénz összege nem korlátlan, egy-egy ilyen jelentős túlköltekezés közvetlenül más fontos és érdekes űreszközök megépítésétől vonja el a forrásokat. A NASA főfelügyelője a múlt héten nyilvánosságra hozott jelentése pesszimista képet festett a következő amerikai Mars-szonda készültségi állapotával kapcsolatban is. Pedig a már most is késő (2009-ről elhalasztott) Mars Science Laboratory elvileg az idei év végén el kellene induljon a vörös bolygó felé. (A bejelentés után a projekt vezetői sajtótájékoztatón bizonygatták, hogy a szonda által szállítandó Curiosity marsjáró időben el fog készülni.)
A Florida Today című lap cikkírója, John Kelly elemzésében megpróbálta összegyűjteni a késések és költségtúllépések okait. Ezek ugyanis nem egyedi, elszigetelt esetek. Úgy fest, hogy az amerikai űrhivatalnál (és tegyük hozzá: időnként máshol is – a szerk.) a jelenség szinte törvényszerű. A „nyomozásban” nem volt túl nehéz dolga, hiszen az elmúlt évtizedekben egy sor ellenőrző szerv – például a számvevőszék, a Fehér Ház költségvetési hivatala, a NASA belső vizsgáló szervei – mutatott rá a projektek vezetési, tervezési hiányosságaira. A jelentések a legtöbb esetben ugyanolyan problémákat tártak fel, a hibák tehát ismétlődnek. Szinte minden űrprogramnak elszáll az eredetileg tervezett költségvetése, és mindegyik több-kevesebb késéssel jut el a startig. A tipikus hivatkozási alap mindig a program összetettsége, és a projektek illetékesei mindig ígéretet tesznek, hogy ezentúl majd jobban csinálják...
A típushibák a következők:
Az eredmény: negatív reklám, rendszeres szalagcímek az újságokban a késő űrprogramokról és az adófizetők elpazarolt dollármilliárdjairól. Ez pedig káros az egész szervezet megbízhatóságára nézve, és veszélyes egy ilyen nehéz gazdasági helyzetben, amikor érvet adhat az űrkutatást rossz szemmel néző döntéshozók kezébe.
Kapcsolódó cikkek:
Másfél milliárd, avagy egekben a Webb-űrtávcső...
Mars Science Laboratory: 2011-re halasztva
A Curiosity kerekei
Kapcsolódó linkek:
A NASA késő űrprogramjai (Florida Today)