Az űrkutatás és az űrtevékenység csak nemzetközi együttműködésben képzelhető el – hangsúlyozták a 65. Nemzetközi Világűrkongresszus megnyitóünnepségén.
A Nemzetközi Asztronautikai Szövetség (International Astronautical Federation, IAF), a Nemzetközi Asztronautikai Akadémia (International Academy of Astronautics, IAA) és a Nemzetközi Űrjogi Intézet (International Institute of Space Law, IISL) ebben az esztendőben Torontóban tartja a Nemzetközi Világűrkongresszust (International Astronautical Congress, IAC). A 2014. szeptember 29-október 3. között szervezett rendezvényen több mint háromezer-kétszáz, az űrtevékenység legkülönbözőbb területeit képviselő személy vesz részt, akadémiai kutatóintézetektől kezdve űripari cégeken át űrjogászokig bezárólag. A konferencia jeligéje idén: The world needs space (A világnak szüksége van a világűrre).
A hétfőn helyi idő szerint 9 órakor kezdődő megnyitóünnepséget két kanadai űrhajós, David Saint-Jacques és Jeremy Hansen moderálta. James Moore, Kanada űriparért felelős minisztere beszédében hangsúlyozta, hogy Chris Hadfield kanadai űrhajós egy nagyon is "emberi" módon kapcsolta össze az embereket az űrtevékenységgel.
David Saint-Jacques és Jeremy Hansen űrhajósok
Reza Moridi, Ontario állam kutatási és innovációs minisztere kiemelte, mennyire jelentős Ontario hozzájárulása az űrszektorhoz. A repülő- és űrszektor (angol elnevezéssel az aerospace) Kanada egyik legnagyobb ipari területe. Ray O. Johnson, a konferencia rendezését támogató Lockheed Martin egyik vezetője – több más, a résztvevőket köszöntő személyhez hasonlóan – a nemzetközi együttműködés fontosságát hangsúlyozta. Az elhangzott beszédeket egy kulturális műsor övezte, a Cirque de Soleil akrobatikus mutatványaival, valamint Peter Katz gitárszólójával.
Chris Hadfield köszöntője
A nyitóünnepség végén átadták az IAF Allan D. Emil Memorial Award nevű kitüntetését. Az IAF legrangosabb díját az idei évben Dr. K. Radhakrishnan, az Indiai Űrügynökség (ISRO) vezetője kapta.
K. Radhakrishnan átveszi az Allan D. Emil Memorial Award díjat
A konferencia számokban: 7 plenáris ülés, 3 ismeretterjesztő előadás, 1 rendkívüli hírblokk és 180 szakmai szekció (szekciónként 10-12 előadással) az alábbi területeken: tudomány és felfedezés, alkalmazások, technológia, infrastruktúra, űr és a társadalom. A szakmai előadások mellett egy kiállítás is a konferencia szerves részét képezi, az idei évben 84 kiállítóval. (Összehasonlításként, 2013-ban 74 országból 3727 küldött vett részt a Pekingben megrendezett konferencián).
Kiyoshi Higuchi , az IAF elnöke, Tanja Masson-Zwaan, az IISL elnöke és G Madhavan Nair, az IAA elnöke megnyitja a 65. Nemzetközi Világűrkongresszust
A Magyar Asztronautikai Társaság (MANT) az 1951-ben megalakult IAF tagszervezetei közül az egyetlen, amely Magyarországot képviseli, jogelődje révén már 1959 óta. Az IAF-nek 273 tagszervezete van 64 különböző országból (űrügynökségek, űripari cégek, egyesületek, kutatóintézmények, egyetemek, űrmúzeumok). A konferencián ebben az évben is vannak magyar kutatók az előadók között, a MANT pedig – a 2010-es prágai, 2011-es fokvárosi, 2012-es nápolyi és 2013-as pekingi konferenciához hasonlóan – egy vacsorát szervez a magyar résztvevők számára október 2-án, csütörtökön. Kapcsolódó cikkek:
Kína készen áll a nemzetközi együttműködésre
Verseny és együttműködés – a világűrkongresszusról jelentjük
Ázsiai országok közelében