Nemrég számoltunk be arról, hogy az Egyesült Arab Emírségek 2020-ban űrszondát tervez indítani a Marsra. Milyen más űreszközeik vannak és lesznek?
Az Egyesült Arab Emírségek nemrég létrehozott űrügynöksége a 2021-ben a Marshoz érkező űrszondával azt a pozitív hagyományt szeretné folytatni, hogy az olajbevételek jelentős részét az oktatásra, kutatásra és általában humán tőkére kívánja fordítani. Ennek része egy egyre ambiciózusabb űrprogram is, melynek eredménye eddig két műhold. A DubaiSat-1 távérzékelő kisműholdat még 2009-ben indította egy orosz Dnyepr rakéta Bajkonurból öt másik (különböző országokból származó) műholddal egyetemben. A 680 km magas pályára juttatott műhold 2,5 m-es felbontású pánkromatikus (fekete-fehér) és 5,5 m-es színes felvételek készítésére alkalmas. A 200 kg induló tömegű űreszköz elkészítésében dél-koreai szakemberek és kutatóhelyek vettek részt.
A DubaiSat-2 2013-ban indult, ugyanúgy Dnyepr rakétával, de alacsonyabb, 600 km magas, 98°-os inklinációjú pályára. Ennek legjobb optikai felbontása már elérte az 1 métert. A sorozat harmadik műholdja – amely a KhalifaSat nevet viseli majd, így emlékezve meg Zájed bin Szultán Ál Nahján elnökről – 2017-ben kerülhet pályára. A nagyfelbontású távérzékelő hold mintegy 0,7 m pixelméretű pánkromatikus és 4 m legjobb felbontású multispektrális felvételeket készíthet.
A DubaiSat-2 fantáziaképen.
Az Emírségek részéről a Mars-szonda híre egy éven belül már a második űrtechnikát érintő bejelentés volt. 2014 nyarán ugyanis az Airbus Defence and Space és a Thales Alenia Space alkotta konzorciummal írtak alá szerződést két FalconEye katonai felderítő műhold megvásárlásáról. Az 1,02 milliárd dolláros üzletnek nem csak a két műhold leszállítása a része, hanem a (katonai programokban megszokott) széleskörű technológia-transzfer is. Ez utóbbi jelen esetben a teljes vezérlő állomás leszállítását és a kezelő személyzet kiképzését jelenti. Kapcsolódó cikkek: Kapcsolódó linkek:
Újabb ország kapcsolódik be a Mars kutatásába
Hat új műhold egy Dnyepr rakétával
Most meg harminckettőt egy csapásra!
Az Airbus építheti a perui műholdat
Mohammed bin Rashid Space Centre