Az orosz szövetségi űrügynökség szerkezetét átalakítják. A vállalatot Igor Komarov irányítja.
Vlagyimir Putyin orosz elnök július 13-án aláírta azt az Állami Duma által július 1-jén megszavazott szövetségi törvényt, amely a korábbi űrügynökségből (Roszkoszmosz) egy állami vállalatot alakít. A törvény célja, hogy az orosz űrszektor irányítását megújítsa, növelje a rakéta- és űripar teljesítményét, megerősítse a világűr szerepét az orosz védelmi és nemzetbiztonsági területeken. A szervezet lesz felelős az orosz űrpolitika megvalósításáért, az űrszektor működésének jogi szabályozásáért és állami segítéséért, az állami tulajdon kezeléséért. Feladatkörébe tartozik a nemzetközi űregyüttműködés folytatása, az űrhajósok kiképzése, az emberes űrprogrammal kapcsolatos kutatás és fejlesztés. Az új Roszkoszmosz állami vállalat fogja koordinálni a GLONASSZ helymeghatározó műholdrendszerrel kapcsolatos feladatokat. A vállalathoz tartozik Bajkonur és az épülő távol-keleti Vosztocsnij űrrepülőtér működtetésének irányítása.
Az új vállalat szervezete a korábbi, azonos nevű szövetségi űrügynökség és a 2013-ban létrehozott Egyesült Rakéta- és Űrvállalat (Объединенная ракетно-космическая корпорация, angolul: United Rocket and Space Corporation, URSC) alapjaira épül. Az URSC korábbi vezérigazgatója, Igor Komarov fogja betölteni ezt a vezető pozíciót a Roszkoszmosznál is.
Igor Komarov. (Kép: ITAR-TASZSZ)
A vállalat felügyelőbizottsága 11 főből áll. A vezérigazgatón kívüli tagok közül ötöt az elnök, ötöt a kormány nevezhet ki. Az űrügynökség átalakításáról idén januárban született döntés, akkor nevezték ki Komarovot is a Roszkoszmosz élére. Az orosz űrszektor megreformálásáról 2013-ban határoztak, nem függetlenül az egyre gyakoribbá váló rakéta- és űreszközbalesetektől, amelyekből azóta is volt már néhány. Szakértők szerint a szervezeti változások nem feltétlenül tudják majd megoldani a gondokat és helyreállítani az orosz űripar megtépázott tekintélyét. Az új állami vállalatnak a meg kell teremtenie a műszaki és gazdasági modernizáció feltételeit, javítania kell a versenyképességen és a minőségbiztosító rendszereken. Ebbe a nonprofit, 100%-ban kormányzati tulajdonú állami vállalati formába Oroszországban egyébként mindössze nyolc szervezet tartozik, mint például az atomenergia hasznosításáért felelős Roszatom, az állami külkereskedelmi-befektetési bank (Vnyesekonombank), vagy a szocsi téli olimpia megvalósításán dolgozó, 2007 és 2014 között működött Olimpsztroj. Kapcsolódó cikkek: Kapcsolódó linkek:
Orosz űrstratégia 2030-ig
Egyelőre nem indulnak Proton rakéták
Fobosz-Grunt: vége, leesett
Orosz kereskedelmi távközlési hold indult – kudarccal
Fél perc alatt odaveszett három GLONASSZ műhold
Bajban a gekkók és a gyümölcslegyek
GYORSHÍR: Probléma a Progresszel
Proton: tervezési hiba a baleset oka
Vosztocsnij: lesz rá pénz!
ISS: az oroszok is folytatnák 2024-ig
A Roszkozmosz állami vállalat megalakulásáról (Spaceflight Insider)