Az ESA két műholdja pályáját módosította, adatbázisait és űrszemét portálját ingyenesen bárki számára hozzáférhetővé tette, de a több ezer műholdból álló konstellációk terve aggasztónak tűnik.
Az ENSZ Világűrbizottság Tudományos és Technikai Albizottsága idei ülésszakán három szakmai előadás hangzott el az űrtevékenység hosszú távú fenntarthatósága napirendi ponthoz kapcsolódóan. Ezek egyikét Holger Krag, az Európai Űrügynökség (ESA) Űrszemét Irodájának vezetője tartotta „Az űrszemét csökkentése érdekében az ESA-nál 2015-ben tett intézkedések” címmel.
Az ESA 2015-ben öt indítással nyolc saját űreszközét állította pályára. Vega rakétával indult júniusban a Sentinel–2A, decemberben pedig a Lisa Pathfinder. A Szojuz rakéták ugyancsak Kourouból három alkalommal két-két Galileo műholdak indítottak (Galileo–6 – 12).
Az űrszemét csökkentése érdekében két manővert hajtottak végre, mindkettőt még működő, és munkájukat a továbbiakban is folytató műholdakkal. A 2002-ben indított, több mint 3 tonnás Integral gamma-csillagászati műhold 9500 és 140 000 km közötti magasságú, elnyúlt ellipszispályán keringett a Föld körül, ezen a pályán még legalább 200 évig keringett volna, veszélyeztetve a közepes magasságban és a geoszinkron pályán keringő műholdakat. 2015. januárban és februárban négy pályamódosító manőverrel úgy módosították a pályáját, hogy 2029-ben lezuhanjon. A 2000-ben indított, ugyancsak elnyúlt pályán keringő, 500 kg-os egyik Cluster műhold pályáját úgy módosították, hogy 2038 helyett már 2025-ben lezuhanjon.
Az elmúlt években ugrásszerűen megnőtt az alacsony Föld körüli pályára állított műholdak száma. Az előadásban bemutatott diagramról leolvasható, hogy ez elsősorban a 10 kg-nál kisebb műholdaknak, nyilván az egyre népszerűbb CubeSatok elszaporodásának tudható be.
Végül az előadó arra is kitért, hogy a tervezett óriás műhold-konstellációk várhatóan jelentős növekedést generálnak a Föld körüli pályák forgalmában. Ezek egyike például a Samsung által tervezett, nem kevesebb mint 4600 műholdból álló flotta, amely az egész világ, elképzelésük szerint 5 milliárd felhasználó számára nyújtana internetszolgáltatást. A SpaceX ugyanezt „csak” 4000 műholddal valósítaná meg. Bármely ilyen vagy hasonló léptékű megakonstelláció új kihívásokkal szembesítené az űrszeméttel foglalkozó szakembereket.
A tervek szerint 4600 ilyen, 1400 km magasan keringő műhold a Föld lakóinak többségét elláthatná internet-szolgáltatással. (Kép: Tatiana Shepeleva / Shutterstock)
Kapcsolódó cikkek: Kapcsolódó linkek:
ENSZ űr-albizottsági ülés
Európai űrszemét-eredmények
Űrszemét-modellezések és -megfigyelések
Az ENSZ Világűrbizottsága
A Tudományos és Technikai Albizottság 2016. évi ülésszaka
Előadás az ENSZ ülésszakon – ESA
ESA Űrszemét Iroda, ahonnan a nyilvános űrszemét-portálok – DISCOS és MASTER – elérhetők
Az ESA űrszeméttel foglalkozó oldalai
A Samsung tervezett megahálózata
A SpaceX „csak” 4000 műholdból álló tervezett hálózata