Havi sorozatunk befejező részében a térség néhány űrpolitikai és műholdas távérzékeléssel kapcsolatos hírét vesszük sorra.
Űrpolitika
December elején jelentették be, hogy 2022-től Salem Humaid Al Marri lesz az Egyesült Arab Emírségek űrügynökségének (MBRSC,– Mohammed bin Rashid Space Center) új főigazgatója. A 39 éves szakember (képünkön) Juszuf Al Shanibinit váltja, aki 2013 óta vezette az MBRSC-t. Al Marri 2006-ban részt vett az Emirátusi Fejlett Tudományok és Technológiák Intézetének létrehozásában, 2015-ben ez lett az MBRSC „magja”. Az új főigazgató projektmenedzserként dolgozott az ország első két távérzékelő műholdján, a DubaiSat-1-en és -2-n. A két űreszköz 2009-ben és 2013-ban került pályára, s ezért Al Marri 2014-ben megkapta az Egyesült Arab Emírségek Úttörői nevű kitüntetést. A szakember vezeti egyébként az ország személyzetes űrprogramját. (Mint arról többször beszámoltunk, az első két – Oroszországban kiképzett – űrhajósból egy fő, Hazza Al Mansouri jutott el eddig a világűrbe. A csoport harmadik és negyedik tagja – köztük az első nő – pedig 2022 elején kezdi meg kétéves, alap űrhajósképzését az Egyesült Államokban, a legújabb amerikai űrhajósosztály tagjaihoz csatlakozva.)
December 10-én Ausztrália és Dél-Korea űrkutatási és űrtechnikai együttműködési nyilatkozatot (MoU) írt alá. A dokumentumot Lim Hye-sook (a képen jobbra), illetve Melissa Price (a képernyőn) látta el kézjegyével. Az előbbi hölgy Dél-Korea tudományos és ICT ügyekért, míg ausztrál kollégája hazája tudományos és technológiai ügyekért felelős minisztere. A szerződés egyelőre öt évre szól, és automatikusan meghosszabbodik, amennyiben egyik fél sem szólal fel az ellen. Az együttműködés területeiként az űrtudományt, a hordozóeszközök indításának biztosítását, a műholdas navigációt, valamint az űr-környezettudatosságot jelölték meg. (Mint arról korábban beszámoltunk, a Dél-Korea által fejlesztett űrkutatási hordozórakéták indítására Ausztráliában hoztak létre bázist.)
A Föld a világűrből
December 13-án Malajzia tudományos, technológiai és innovációs miniszterhelyettese egy parlamenti meghallgatáson ismertette az ország űrstratégiáját. A Datuk Ahmad Amzad Hashim által bemutatott anyag a Maláj Űrkutatás 2030 címet viseli, és hangsúlyozottan jelenik meg benne a PPP (public-private partnership) fontossága. Az anyag fókuszában a műholdas távérzékelés alkalmazása, illetve az ehhez szükséges műholdkomponensek, illetve az alkalmazói (downstream) szektor bővítése áll. Ahogy azt Ahmad Amzad a meghallgatáson hangsúlyozta, az országnak már „komoly műholdas infrastruktúrája” van, amely nemzetközi szabványoknak megfelelő műholdas installációs, integrációs és tesztlétesítményeket és képességeket foglal magában. Ezek közé tartozik a műholdvezérlő központ Bantingban és a távérzékelő műholdak vezérléséhez szükséges állomás Temerloh-ban.
A Maláj Űrügynökséget 2019 decemberében hozták létre a Nemzeti Űrügynökség (ANGAKASA) és a Maláj Távérzékelési Ügynökség (MYSA) összevonásával. Az ország az ENSZ-nek 2020 októberében megküldött jelentésében azt írta, hogy szeretnék, ha 2030-ra az ország űrszektora a GDP 0,3%-át adná és 500 magasan képzett embert foglalkoztatna.
A CNSA kínai hírügynökség hozta nyilvánosságra az alábbi fotót, melyet a Kínai Tudományos Akadémia (CAS) juttatott el hozzájuk. A kép egyike annak a 11 űrfelvételnek, amelyet az ország szakemberei 2021. december 20-án mutattak be a sajtónak, és az SDGSAT-1 műhold első képei. Az űreszköz fedélzetén három különböző képalkotó berendezés található, az ezekkel készített (és publikált) különféle fotók a fővárost, Sanghajt, Párizst, a Sárga-folyó torkolatát, és a tibeti Namco-tavat ábrázolják.
A Sárga-folyó torkolata Santung (Shandong) tartományban az SDGSAT-1 műhold hétsávos multispektrális szenzorának november 26-i felvételén. Az eredeti képen a legjobb felbontás 10 méter. (Forrás: International Research Center of Big Data for Sustainable Development Goals)
Cikkünket záró képünket karácsonykor osztotta meg a dél-koreai SI Imaging Services. A műholdas távérzékeléssel foglalkozó vállalkozás a koreai KOMPSAT-3A műhold által rögzített felvételt dolgozta fel, mely az olaszországi Pisa ikonikus terét, -a Piazza del Duomót ábrázolja, s azon jól kivehető a helyi katedrális, valamint a ferde torony.
Kapcsolódó cikkek:
Ázsiai mozaik – 2021. október (1. rész)
A NASA leendő űrhajósai
Két nap, két kínai start
Új koreai távérzékelő hold
Ázsiai mozaik – 2021. december (1. rész)