A SpaceX magánvállalat Falcon-9 típusú hordozórakétája legkorábban szeptember közepén indulhat útnak másodszor az égbe.
A sikeresnek tekinthető szűzfelszállás június negyedikén bebiztosította azt, hogy a rakétatípus második tesztrepülése nem fog éveket csúszni. Az ugyan bizonyos immáron, hogy az eredetileg 2010. szeptember 9-ére tervezett felszállás néhány héttel el fog csúszni, de a hordozórakéta alkotóelemei elkezdtek gyülekezni Cape Canaveralen.
A Falcon-9 első fokozata a múlt hét végén érkezett meg a 40-es számú indítóállás melletti szerelőhangárba. A második rakétalépcső megérkezése augusztusra várható. (Kép: SpaceX)
A második tesztrakéta gyakorlatilag megegyezik az első repülésen szereplő példánnyal. Csupán apróbb módosítások történtek, az első tesztrepülésen történt apróbb rendellenességek kiszűrése érdekében. Most fő attrakcióként a Dragon űrhajó bemutatkozása következik. Az első repülésen domborító „ballaszt-Dragonnal” ellentétben ez a jószág már igazi űrhajó lesz. Tehát le fog válni a pályára állás után a hordozórakéta második, végső fokozatáról, manőverezni fog, majd végül sor kerül a visszatérés műveletsorára is. Természetesen emberek nem lesznek a fedélzeten.
Így fest majd az első igazi Dragon űrhajó az alacsony Föld körüli pályán. (Fantáziakép: SpaceX)
A „főhős” űrhajó megérkezése az indítóállás mellett álló összeszerelő-hangárba szintén augusztus hónapra várható. Mind a hordozórakétán, mind az űrhajón azonban kell még dolgozni a SpaceX csapatának. Egyelőre a jelek biztatóak: ha nem csúszik be semmi komolyabb hiba, akkor a Sólyom és a Sárkány második közös űrrepülésére még 2010 második felében sor kerülhet.
A tét ismét nem kicsi. Egyaránt fontos, hogy a hordozórakéta másodszor is jól szerepeljen, illetve az is, hogy az első „éles” Dragon szintén meggyőző teljesítményt produkáljon. Egy jó szerepléssel a SpaceX tovább erősítheti a pozícióját. Ugyanis a jelenleg még csak teherűrhajóként fejlődő Dragon a jövőben továbbfejleszthető lehet emberek szállítására is. Érdekesség, hogy az a hővédő pajzs, amivel kezdettől fogva fel lesz szerelve a többször felhasználható űrhajó, képes lenne megvédeni a leszálló kabin falát az átégéstől akkor is, ha az a második kozmikus sebességgel lépne be a Föld légkörébe. Az űrhajó többi rendszerével együtt ez a hőpajzs is most fog vizsgázni először „éles bevetésen”.
A Dragon leszállókabinja három selyemkupolán fog leereszkedni vízfelületre a leszállás végső fázisában. Mintha csak egy Apollót látnánk… (Fantáziakép: NASA)
Kapcsolódó cikkek: Kapcsolódó linkek:
Elindult az első Falcon-9 rakéta
Egy nagyszerű kezdet
Ha egy üzlet beindul...
A történelmi út vége
A második Falcon-9 indítása elé (Spaceflight Now)