Az amerikai Orbital Sciences teherűrhajója, amivel majd a Nemzetközi Űrállomás ellátásában szeretnének részt venni, jövőre indulhat első tesztrepülésére. A héten megérkezett a starthelyre egy fontos részegység.
A hermetikus teherszállító kabint hozó Antonov óriás-repülőgép szerdán landolt a virginiai Wallops-szigeten levő NASA-bázison, ahonnan majd az Orbital Sciences Taurus-2 rakétái emelkednek a magasba.
A Cygnus űrhajó Olaszországban, a Thales Alenia Space üzemében gyártott egységét tartalmazó konténert kiemelik a repülőgép rakteréből. (Kép: NASA / Wallops Flight Facility)
Az újonnan érkezett modult a közeljövőben összeszerelik a Cygnus kiszolgáló egységével. (Ez utóbbi még a virginiai Dullesben levő üzemben készül, s hamarosan ugyancsak megérkezik a majdani starthelyre.) Ezután – a tervek szerint 2012 elején – kerülhet sor a Taurus-2 rakéta és a teherszállító űrhajó bemutatkozó tesztrepülésére a Nemzetközi Űrállomáshoz (ISS).
A Wallops-sziget elhelyezkedése az USA keleti partjainál. (Kép: NASA)
A NASA két vállalatot – az Orbital Sciences mellett a Falcon-9 rakétát és a Dragon űrhajót fejelsztő SpaceX céget – bízott meg kereskedelmi alapon az ISS ellátásának lebonyolításával, a COTS (Commercial Orbital Transportation Services) program keretében. Erre az amerikai űrrepülőgépek nyugdíjazása miatt volt szükség.
Az első repülés sikere esetén az Orbital Sciences 2015-ig összesen nyolc alkalommal keresi fel ellátmánnyal az ISS-t, amiért 1,9 milliárd dollár díjazásban részesül. A most leszállított tehermodul kapacitása 2 tonna, a későbbiek esetén ezt 2,7 tonnára növelik majd.
A SpaceX az első Dragon tesztűrhajót tavaly már sikeresen kipróbálta Föld körüli pályán. A cég reményei szerint még az idei év vége előtt elindulhat Floridából az első olyan teherűrhajójuk, amely megközelíti az űrállomást és már rakományt is visz magával. A SpaceX egyelőre tucatnyi repülésre szerződött, amiért a NASA közel 1,6 milliárd dollárt fizet. Kapcsolódó cikkek: Kapcsolódó linkek:
Készülődnek a magán-teherűrhajók
Kétszázegy perc
Magán-teherűrhajókkal az űrállomáshoz
Megérkezett Amerikába a Cygnus teherszállító modulja (Spaceflight Now)