A mai „alárepülés” során még csak két és fél kilométernyi közelségbe jutott, a dokkolási kísérlet holnapra várható.
A május 22-én a SpaceX Falcon-9 rakétájával indított Dragon teherűrhajó az első magánfejlesztésű űreszköz, amely csatlakozhat a Nemzetközi Űrállomáshoz (ISS). A start óta a Dragonnal egy sor fontos feladatot végrehajtottak már a Föld körül, sikerrel. A pályára állás után rögtön kinyitották a SpaceX fejlesztette, először repülő napelemtáblákat. Hiba nélkül teljesít a Dragon repülésirányító rendszere és fedélzeti számítógépe. Többször végeztek kisebb pályamódosításokat, hogy fokozatosan megközelítsék az ISS pályáját. Tesztelték például a GPS alapú navigációs rendszert, előkészítették a megközelítés során használandó lézeres és képalkotó berendezéseket. Próbaképpen rövid időre leállították a manőverező hajtóműveket. Erre akkor is szükség lesz, amikor pénteken (május 25-én) magyar idő szerint 14 óra körül az ISS robotkarjával befogják az amerikai magán-teherűrhajót, és csatlakoztatják az űrállomás Harmony moduljához.
A mai, 2,4 km-es közelrepülés az ISS alatt 13:30 körül történt. Ez volt az első alkalom, hogy a két űreszköz – a hatalmas űrállomás és a kis Dragon – közvetlen kommunikációs kapcsolatba került. Az ISS űrhajósai tesztelési céllal parancsokat küldhettek a teherűrhajónak, és választ kaphattak onnan: egy kívülről is látható fényforrást kapcsoltak fel. Bár a Nap által megvilágított Dragon túl fényes volt a szabad szemes ellenőrzéshez, a telemetriai adatok szerint minden rendben ment. Az ilyen típusú művelet sikere nélkül a holnapi megközelítési és befogási kísérletre sem kerülhetne sor. A két űreszköz közötti közvetlen rádiókapcsolat 28 km-es távolságon belül működőképes.
A Dragon május 24-ei megközelítési és körberepülési tesztjének vázlata. A távolságok mérföldben vannak megadva. Az átszámításhoz: 1 mérföld kb. 1,6 km. (Kép: NASA)
Ugyancsak kipróbálták, hogyan működik a Dragon relatív GPS-es módszert használó, pontosabb helymeghatározása. Ennek során az űrállomás GPS vevőberendezésének adatait is felhasználva, a két űreszköz egymáshoz viszonyított távolságát és sebességét tudják meghatározni. A Dragon egy sor kisebb pályamódosító manővert is végzett az ISS közelében.
Kapcsolódó cikkek: Kapcsolódó linkek:
Elindult a „tehersárkány”
A Dragon és az ISS csütörtöki randevújáról (Spaceflight Now)
A Dragon COTS 2/3 demonstrációs repülése (Spaceflight Now)