Elindult a legújabb, fél méteres felbontású színes űrfelvételek készítésére szánt amerikai kereskedelmi műhold.
Október 8-án, magyar idő szerint 20:51-kor Delta-2 hordozórakétával állították pályára a WorldView-2 mesterséges holdat Észak-Amerika nyugati partjainak közeléből, a kaliforniai Vandenberg Légibázisról. A rakétát a United Launch Alliance készítette, a nagyfelbontású fényképezésre alkalmas űreszközt a Ball Aerospace gyártotta. Üzemeltetője az USA Colorado államában bejegyzett DigitalGlobe cég, amely vezető szerepet játszik a kereskedelmi távérzékelés nemzetközi piacán. Jelenleg is két műhold, a 2001-ben startolt QuickBird és a 2007-ben indított WorldView-1 áll a vállalat megrendelőinek rendelkezésére.
A WorldView-2-t szállító Delta-2 rakéta a start előtt. (Kép: Boeing)
Az „éles látású” WorldView-2 félméteres felbontású képeket szolgáltat, alig 800 km magasban, poláris pályán repülve a Föld felszíne fölött. Belépésével jelentősen javulnak a DigitalGlobe szolgáltatásai, még gyorsabban tud egy-egy területről készült nagyfelbontású űrfelvételeket nyújtani megrendelőinek. A WorldView-2 különlegessége, hogy kamerája nyolc különböző hullámhosszon érzékeny, a felvételek kombinálásával így a valóságoshoz közeli színű képeket lehet nyerni. A természetes színek és a nagy felbontás ilyen párosítása egyelőre egyedülálló ebben a műhold-kategóriában.
A DigitalGlobe megrendelői között első helyen az amerikai kormányzati szervek szerepelnek, amelyek felderítési célra is felhasználják a képeket. Az űrfelvételeket emellett például várostervező, ingatlanfejlesztő cégek alkalmazhatják. Környezeti célú kutatásokat is végezhetnek velük. Internetes szolgáltatásokban is felbukkannak majd – közülük a legismertebb a Google Earth. Az új műhold első képei kb. három hónappal a felbocsátás után kerülnek forgalomba.
Kapcsolódó cikkek: Kapcsolódó linkek:
Éles szemek a Föld körül
A Madárfészek madártávlatból
Szenzációs műholdkép az észak-koreai rakétáról
Pályán az éles szem
A WorldView-2 startja (Spaceflight Now)