Június 23-25. között űrkutatással foglalkozó szakemberek találkoznak Münchenben, hogy a Global Space Innovation Conference keretében az űrkutatás és innováció kapcsolatáról tanácskozzanak.
A Nemzetközi Asztronautikai Szövetség (International Astronautical Federation, IAF), együttműködve a Bajor Kormányzattal, az Európai Űrügynökséggel (ESA) és a Német Űrügynökséggel (DLR) június 23-25. között Münchenben rendezi meg a Global Space Innovation Conference rendezvényt.
A konferencia elegáns helyszíne Münchenben
Az IAF éves legnagyobb rendezvénye a Nemzetközi Világűrkongresszus, amelyet minden év őszén rendeznek meg. (A világűrkongresszusról évek óta tudósít hírportálunk. – A szerk.) Ugyanakkor az IAF az év során több ponton is összekapcsolja az űrkutatással foglalkozó szakembereket. 2010 óta szervezi meg a Global Space konferenciasorozatot. 2010-ben Kínában a holdkutatásra (Global Lunar Exploration Conference), 2012-ben az Amerikai Egyesült Államokban a felfedező kutatásokra (Global Space Exploration Conference), 2014-ben Franciaországban az űralkalmazásokra helyezték a hangsúlyt (Global Space Application Conference). Az idei évben a háromnapos konferencia arra a fő kérdésre helyezi a hangsúlyt, hogyan tudja a kormányzat segíteni az űrkutatatással foglalkozó vállalatokat.
A GLIC2015 konferencia megnyitója
A rendezvényt Kihoyshi Higuchi, az IAF elnöke nyitotta meg. Jean-Jacques Dordain, ESA főigazgató arról beszélt, milyen fontos az űrtechnológiára épülő üzleti modell. Szerinte két modell van a versenyképességre: olcsóbban megvalósítani azt, amit mások már megalkottak, vagy innovatív módon olyat alkotni, amelyet még senki sem tett. Az innovációhoz partnerek kellenek, akik vállalják együtt a kockázatot, a nehézségeket és osztoznak a sikerekben is. Az ESA öt éve alapított először üzleti inkubátorközpontot Bajorországban, és néhány hete adták át a negyedik bajor telephelyüket. Az elmúlt öt évben 200 új munkahelyet teremtettek, és terveik szerint évente 10 céget fognak létrehozni és támogatni – telephelyenként.
Jean-Jacques Dordain, ESA főigazgató nyitóbeszéde
Jan Wörner, a DLR elnöke (és az ESA hamarosan hivatalba lévő új főigazgatója) videóüzenetben köszöntötte a résztvevőket, és elmondta, hogy a sikeres innovációhoz szükség van ötletadóra, szükség van megvalósítóra, de a kettő között szükség van az ötletek összehangolására és továbbgondolására.
Jean-Yves Le Gall, a CNES elnöke arról beszélt, hogy az űrszektor innovatív, hiszen új égitestek felfedezése, milliméter pontosságok elérése mind-mind innovációt igényel. De hogyan lehet mindezt fokozni? Új megközelítésekre van szükség, hiszen az űrszektor megváltozik a piaci szereplők megjelenésével. Ezért is szervezi meg az IAF a vállalkozások és innováció kapcsolatára hangsúlyt helyező konferenciát. Fritz Merkle, az OHB elnökségének tagja a fiatal és az idősebb generáció együttműködésének fontosságát emeltek ki.
Robie I. Samanta Ray, a Lockheed Martin alelnöke beszámolt arról a speciális szekcióról, amelyet néhány órával a konferencia hivatalos kezdete előtt szerveztek, hat különböző cég technológiai vezetőivel. A beszélgetésen sok egyéb mellett az is téma volt, hogy a startup cégek világában jelentős szerepet vállaló kockázatai tőkebefektetők hogyan és milyen módszerekkel tudnak megjelenni az űrszektorban. A teljes beszélgetés elérhető lesz az IAF YouTube-csatornáján.
A három napos konferencia során a résztvevők hat plenáris szekcióban vitatják meg és hangolják össze elképzeléseiket.