Debütált az európai Vénusz-kutató űrszonda. Első felvételei a bolygó déli pólusának érdekes mintázatát mutatják.
Mint arról korábbi cikkünkben beszámoltunk, április 11-én sikeresen pályára állt Európa első saját űreszköze a Vénusz körül. Április 12-én már elkészültek első történelmi felvételei, amelyek a bolygó déli pólusát mutatják. A pólus fölött áthaladva 200 000 kilométeres távolságból több műszerrel is sikerült felvételeket készíteni. A Vénusz-figyelő kamera (Venus Monitoring Camera, VMC), valamint a látható és infravörös tartományban érzékeny spektrométer (Visible and Infrared Thermal Imaging Spectrometer, VIRTIS) már az első nap során olyan felvételeket készítettek, amelyek felkeltették a kutatók érdeklődését.
A pokoli bolygó déli pólusának mintázata minden korábbit felülmúló részletességgel és felbontással tárul fel. A felső légrétegekben lejátszódó drámai légáramlatokról örvénylő felhők és jellegzetes spirál-struktúra tanúskodnak.
A Venus Express közelebbről is lencsevégre kaphatja majd ezt a területet és akár 100-szor jobb felbontást elérve térképezheti fel a pólus légáramlatai által kirajzolt mintázatot, sőt azok dinamikus változását is.
A VIRTIS műszerrel készült hamisszínes kép jobb oldalán a bolygó éjszakai, míg bal oldalán a nappali oldala látható. A Nap által megvilágított féltekéről bizonyos hullámhosszú szűrőkkel készültek a felvételek, s a felszíntől számítva mintegy 65 kilométeres magasságig nyújtanak bepillantást.
A Venus Express a tervek szerint május 7-re éri el végső, poláris pályáját, amely a felszíntől 250 és 66 000 kilométer közötti magasságban húzódik majd.
Kapcsolódó cikkek: Kapcsolódó linkek:
Megérkezett a Venus Express
Pillantás a Földre
Nagyfelbontású felvételek az ESA honlapján